İndir
0 / 0

Farz namazın akabinde topluca istiğfarda bulunmak

Soru: 32443

İmam namazı bitirince (selâm verdikten sonra) toplu bir halde açıktan istiğfarda bulunmaktadır. Bu davranış câiz midir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi’nin
fetvâlarında şöyle gelmiştir:

“Beş
vakit farz namazların, müekked ve gayri müekked sünnetlerin akabinde
açıktan duâ etmek veya bu namazlardan sonra devamlı bir şekilde
topluca duâ etmek münker bir bid’attır. Çünkü bu konuda ne Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem-‘den, ne de ashâbından -Allah onlardan
râzı olsun- bir şey sâbit olmuştur.” (“İslâmî
Fetvâlar”; c: 1, s: 319)

Bu konuda
daha ayrıntılı bilgi için (10491) nolu sorunun
cevabına bakabilirsiniz.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi