İndir
0 / 0

Kurban kesiminde vekil olan kişinin, zilhiccenin on gününde saçını kesmesi

Soru: 33613

Birisi, beni Kurban kesiminde vekil tayin ederse zilhiccenin on günü içerisinde saçımı kesebilir miyim?

,

Evet, bu caizdir. Çünkü saç ve tırnağın kesilmemesi sadece kurban kesene özel bir durumdur. Vekil ise bu tür uygulamaları yapmakla mükellef değildir.

Şeyh bin Baz şöyle dedi: Vekillere bu tür uygulamalar gerekmez, çünkü onlar kurban kesmiyorlar. Şüphesiz kurban verenler, vekalet verenlerdir.

İslami Fetvalar 2/316

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi