Avustralya hacılarının mikat yeri

Soru: 34183

Biz, Avustralya’da yaşıyoruz.Avustralya müslümanlarından büyük bir heyet bu yıl hac farîzasını yerine getirmek istiyor.

Örneğin biz, Sydney’den yola çıkıyoruz. Bizim ilk durağımız şu üç hava limanından birisidir: Cidde, Abu Dabi ve Bahreyn.

Buna göre ihrama girmek için bizim mikat yerimiz neresidir?

Sydney’den mi, yoksa başka bir yerden mi ihrama girmeliyiz?

Lütfen cevaplamanızı istirham ediyor ve size şükranlarımızı sunuyoruz.

Cevap metni

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Ne Sydney,ne Abu Dabi, ne de Bahreyn, hac veya umre için bir mikat yeridir. Ayrıca Ciddede, sizin durumunuzda olanların mikat yeri değildir. Cidde, ancakCidde halkının mikat yeridir.

Eğerhava yoluyla geliyorsanız, Mekke’ye gelirken üzerinden geçtiğiniz ilkmikat yerinden ihrama girmeniz gerekir. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- mikatyerlerini tayin ederken şöyle buyurmuştur:

… هُنَّ لَهُنَّ وَلِمَنْ أَتَى عَلَيْهِنَّ مِنْ غَيْرِهِنَّ مِمَّنْ أَرَادَ الْحَجَّوَالْعُمْرَةَ…[ رواه البخاري ]

“Mikatlar, hac ve umre yapmakisteyen (hadiste adı geçen)beldelerin halkları ile o mikatlar üzerinden gelenler içindir.” (Buhârî)

Hac veya umre yapmakiçin ihrama girmek istediğinizde mikat yerine uğramadan önce uçaktaki hostese bunu sorabilirsiniz. Böylelikle üzerindengeçeceğiniz mikat yerini ihramsız geçmemeniz için mikat yerinevarmadan önce telbiye getirerek ihrama girmenizde bir sakınca yoktur.Temizlik yapmak, yıkanmak veya ihram elbisesini giymek gibi, ihram içinönceden hazırlık yapmaya gelince, bunu herhangi bir yerdeyapabilirsiniz.

Başarı, AllahTeâlâ’dandır.

Kaynak

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 131