İndir
0 / 0

Defnetmek için ölüyü kabre kim indirmelidir

Soru: 34609

Defnetmek için ölüyü kabre indirmeye en lâyık olan kimdir? Bu işi bilen birisi mi, yoksa ölünün yakını mı onu kabre indirmelidir? Bu konuda erkek ölü ve kadın ölü arasında bir fark var mıdır? Kadını kabre indirenin, onun mahremlerinden birisi olması şart mıdır?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Değerli
âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda
şöyle demiştir:

“Eğer
ölenin vasiyet ettiği birisi varsa, bu durumda vasiyet edilenin
ölüyü kabre indirmesi daha evlâdır. Yok eğer vasiyet ettiği
birisi yoksa, ölünün yakınlarından en yakın olanı
indirir. Eğer bilen birisi varsa, ölüyü onun kabre koyması daha
evlâdır. Bilen birisi yoksa ve bilmeyen birisi ölüyü defnediyorsa, bilen
kimse, ölünün nasıl kabre konulduğunu ona öğretmeli ve
defnetme sırasında ona yol göstermelidir.

Kadını
kabre indiren kimsenin, kadının mahremi olması şart değildir. Çünkü Nebi
-sallallahu aleyhi ve sellem- ile kızının kocası Osman b.Affan hazır
bulundukları halde kızını kabrine indirmesini ve defnetmesini Ebu Talha’ya
-Allah ondan râzı olsun- emretmiştir. (Buhârî, hadis no: 1342)

Kaynak

"Mecmû' Fetâvâ İbn-i Useymîn", c: 17, s: 180