İndir
0 / 0

Hacc’da hata yaparak 11. Günde acele edenin hükmü

Soru: 34761

Şayet bir kişi 12. Gününü acele etme günü zannederek şeytan taşlamayı bırakır ve veda tavafını da yapmazsa haccının hükmü nedir?

,

 Şeyh İbn Useymin Rahimehullah
şöyle der:  Bu kişinin
haccı sahihtir, çünkü bu kişi haccın rükünlerinden bir rüknü
terk etmemiştir. Ancak kişi Mina’da 12. Günde Gecelememişse 3
vacibi terk etmiştir;

Birinci vacip: 12.
Gecede Mina’da kalmak, ikinci vacip: 12. Günde taşlama, üçüncü vacip: veda
tavafı. Bu vaciplerden her biri için birer kurban kesmesi ve Mekke’de
fakirlere dağıtması gerekir.’’[1]

 Çünkü kim vaciplerden birini terkederse
kurban kesmesi gerekir ve bu kurbanı fakirlere dağıtır.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi