İndir
0 / 0

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- nereden ihrama girmiştir?

Soru: 34902

Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Medine-i Münevvere’den mi yıkanıp ihrama girmiştir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-, günümüzde
“Abyâr Ali/Ali Kuyuları” diye adlandırılan Zulhuleyfe’den
ihrama girmiştir. Yani buradan hac ibâdetine telbiye getirerek ihrama
girmiştir, Medine’den değil. Zirâ Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- hac ve
umre için mikat yerlerini belirtmiş ve Medine halkı için Zulhuleyfe’yi
mikat yeri tayin etmiştir. Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem- emrettiği bir şeye asla aykırı
hareket etmezdi.

Nitekim
Abdullah b. Abbas’tan
-Allah
ondan râzı olsun- sâbit olduğuna göre o (mikat yerleri
konusunda) şöyle demiştir:

وَقَّتَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ
عَلَيْهِ وَسَلَّمَ لِأَهْلِ الْمَدِينَةِ ذَا الْحُلَيْفَةِ، وَلأَهْلِ الشَّامِ الْجُحْفَةَ، وَلأَهْلِ نَجْدٍ قَرْنَ الْمَنَازِلِ، وَلأَهْلِ الْيَمَنِ
يَلَمْلَمَ، هُنَّ لَهُنَّ وَلِمَنْ أَتَى عَلَيْهِنَّ مِنْ غَيْرِهِنَّ مِمَّنْ
أَرَادَ الْحَجَّ وَالْعُمْرَةَ، وَمَنْ كَانَ دُونَ ذَلِكَ فَمِنْ حَيْثُ
أَنْشَأَ، حَتَّى أَهْلُ مَكَّةَ مِنْ مَكَّةَ.
[ رواه البخاري ومسلم ]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi
ve sellem- Medine halkı için Zulhuleyfe’yi, Şam halkı için
el-Cuhfe’yi, Necd halkı için Karnu’l-Menâzil’i, Yemen halkı için ise
Yelemlem’i mikat yeri tayin etti ve (şöyle buyurdu):

-Mikatlar,
hac ve umre yapmak isteyen (adı geçen) beldelerin halkları ile o
beldelerin halklarından olmayıp da o mikatlar üzerinden gelenler
içindir. Kim de bu
mikatların sınırları içerisinde ikâmet ediyorsa,
bulunduğu yerden ihrama girer.Hatta Mekke halkı, Mekke’den ihrama
girer.” (Buhârî; hadis no: 1524.
Müslim; hadis no: 1181).

Sâlim b. Abdullah b. Ömer’den
-Allah onlardan râzı olsun- sâbit
olduğuna göre o, babasını (Abbdullah b. Ömer’i)
şöyle derken işitmiştir:

مَا أَهَلَّ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ
عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِلَّا مِنْ عِنْدِ الْمَسْجِدِ، يَعْنِي مَسْجِدَ ذِي
الْحُلَيْفَةِ.
[ رواه البخاري ومسلم ]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- mescidin, yani
Zulhuleyfe mescidinin yanından başka bir yerde telbiye getirerek ihrama
girmemiştir.” (Buhârî; hadis no: 1541.
Müslim; hadis no: 1186).

Yine, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- (ihramdan önce) Zulhuleyfe’de
yıkanmıştır.

Nitekim bu
konudaki hadis şöyledir:

عَنْ خَارِجَةَ بْنِ زَيْدِ بْنِ
ثَابِتٍ عَنْ أَبِيهِ رَأَى النَّبِيَّ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ تَجَرَّدَ
لإِهْلالِهِ وَاغْتَسَلَ.

[ رواه الترمذي
وحسنه وصححه الألباني في مشكاة المصابيح ]

“Hârice b. Zeyd b. Sâbit, babasından
rivâyet ettiğine göre o, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘i ihramı
için dikişli elbiselerini çıkartırken ve ihram için
yıkanırken gördü.” (Tirmizî rivâyet
etmiş ve hadis hasendir, demiştir.Elbânî de
“Mişkâtu’l-Mesâbih”; hadis no: 2547’de hadisin sahih
olduğunu belirtmiştir.)

Başarı, Allah
Teâlâ’dandır.”

Kaynak

lmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 124