Akika kurbanını kesmek mi, yoksa onun ücretini sadaka olarak vermek mi daha fazîletlidir?

Soru: 34974

Allah Teâlâ bana bir erkek çocuk verdi. Benim için Akika kurbanını kesmem mi, yoksa onun ücretini sadaka olarak vermem mi daha fazîletlidir?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Akikakurbanını kesmek, ücretini sadaka olarak vermekten daha fazîletlidir.Hatta Akika kurbanının yerine mal (ücretini) vermek, Akikakurbanın yerine geçmez ve Akika kurbanı kesilmiş sayılmaz.Çünkü Akika kurbanından maksat; onu kesmekle Allah Teâlâ’nınrızâsına yakınlaşmaya çalışmaktır.

İbn-iKayyim -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Birkurbanı yerinde (meşru kılındığışekliyle) kesmek, ücretini sadaka olarak vermekten daha fazîletlidir.

Tıpkıhaccın kurbanı (hedy) ile Kurban bayramında kesilen kurban(udhiye) gibi.

Çünkübundan kast edilen şey; kurbanın kesilmesi ve kanınınakıtılmasıdır.Zirâ kurban, namaz ile birliktezikredilmiştir.

Nitekim AllahTeâlâ şöyle buyurmuştur:

فَصَلِّ لِرَبِّكَ وَانْحَرْ [ سورة الكوثر الآية: 3 ]

“(EyNebi!) Öyleyse Rabbin için namaz kıl (her namazınıO’na hâlis kıl) ve O’nun için kurban kes (kurbanını O’nuniçin ve üzerine O’nun adını anarak kes).” (Kevser Sûresi:2)

Yine şöyle buyurmuştur:

قُلْ إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَوَمَمَاتِي لِلّهِِ رَبِّ الْعَالَمِينَ [ سورة الأنعام الآية: 162 ]

“(EyRasûl! Onlara) de ki: Muhakkak benim namazım, kurbanım, ve hayatımve ölümüm âlemlerin Rabbi olan Allah içindir. (Yani benimkurbanım, sadece Allah içindir. Putlar, ölüler ve cinler içindeğildir. Allah’tan başkası adına ve üzerine Allah’tanbaşkasının adını anarak kestiklerinizden dedeğildir).” (En’âm Sûresi: 162)

Her ümmetin kendisine âit bir namazı ve kurbanıvardır. Başka ibâdetleri namaz ve orucun yerine geçmez. Bunun içindirki bir kimse, Temettu’ veya Kıran haccında kesilmesi gerekenkurbanın (hedy) yerine onun kat kat üstünde kıymetini vermişolsa, yine de bu kurbanın yerine geçmez. Aynı şekilde Kurbanbayramında kesilen kurban da bunun gibidir.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.”(“Tuhfetu’l-Mevdûd bi Ahkâmi’l-Mevlûd”, s: 164)

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi’ne:

“Akika kurbanının yerine kıymetininverilmesinin hükmü nedir?”

Diyesorulmuş, bunun üzerine İlmîAraştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi şöylecevap vermiştir:

“Erkek çocuk için iki koyun, kız çocuk için birkoyun kesilir. Akika kurbanının yerine kıymetini (ücretini) veyabaşka bir şeyi vermek, geçerli değildir.” (İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 449)

Yine İlmî Araştırmalarve Fetvâ Dâimî Komitesi’ne:

“Akika kurbanını kesmek yerine (kasaptan)et satın alsam geçerli olur mu?”

Diyesorulmuş, bunun üzerine İlmîAraştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi şöylecevap vermiştir:

“Kız çocuğu için bir koyun, erkekçocuğu için ise iki koyunu kesmenin dışında bir şeygeçerli olmaz.”

Allah Teâlâen iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi