İndir
0 / 0

İfrad hacısının, hacdan sonra umre yapması meşrû değildir

Soru: 36364

Âişe’nin -Allah ondan râzı olsun- yaptığı gibi, hacının, haccın amellerini bitirdikten sonra umre yapmak için Ten’im’e giderek oradan ihrama girmesi sünnet midir?

Hamd, yalnızca
Allah’adır.

Değerli âlim Abdulaziz b. Baz da -Allah ona rehmet
etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Hacdan önce umre yapmış olan
bazı kimselerin, hacdan sonra Ten’im veya Ci’râne veyahut da başka
bir yerden ihrama girerek birden fazla umre yapmasının hiçbir şer’î
delili yoktur. Aksine şer’î deliller, bunu terketmesinin daha fazîletli
olduğunu göstermektedir. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve
sellem- ve ashâbı, haccı bitirdikten sonra umre
yapmamışlardır.Sadece Âişe -Allah ondan râzı
olsun- Mekke’ye girerken âdetli olduğu için umre
yapamamıştı. Bundan dolayı Ten’im’den ihrama girerek umre
yapmıştır.

Âişe -Allah ondan râzı olsun- Medine’de
mikat yerinden ihrama girdiği umresinin yerine bir umre yapmayı Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem-‘den talep etmiş, bunun üzerine Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem- ona bu konuda izin vermiştir.
Böylelikle Âişe -Allah ondan râzı olsun- (hac
yolculuğu sırasında) iki umre yapmış oldu: Haccı
ile birlikte yaptığı umre ve Ten’im’den ihrama girerek yaptığı
müstakil umre.

Her kimin durumu, Âişe’nin -Allah ondan
râzı olsun- durumu gibi ise, -deliller gereği ve müslümanlara dînde
genişlik sağlamak için- haccı bitirdikten sonra umre
yapmasında bir sakınca yoktur.

Hacıların, hac farîzasını edâ ettikten
sonra, hacdan önce Mekke’ye girdiklerinde yaptıkları umrenin dışında, başka bir
umreyle meşgul olmaları, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in sünnetine
aykırı olmasının yanında, müslümanlara güçlük ve zorluk çıkarmakta, izdihama ve
kazalara yol açmaktadır.”

Kaynak

(Mecmû'u Fetâvâ İbn-i Baz; c: 16, s: 46)