İndir
0 / 0

Temettu’ haccına niyet eden, umresini yaptıktan sonra yolculuğa çıkan ve hac yapmayan kimse

Soru: 36438

Ben, temettu’ haccını edâ etmek üzere önce umre için ihrama girdim. Sonra şiddetli kalabalığı görünce umreyi bitirdim ve yolculuğa çıktım.Hac için ihrama girmedim. Bundan dolayı bana bir şey gerekir mi?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Eğer
daha önce farz haccı (Haccetu’l-İslâm’ı) edâ etmişsen
sana bir şey gerekmez. Yok eğer daha önce hac etmemişsen,
hac farizasını edâ etmek için Mekke’de kalmangerekirdi. Buna göre yoluna güç
yetirebildiğin zamanda hac için acele etmen gerekir.

Değerli
âlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konuda
şöyle demiştir:

“Temettu’
hacısı (Mutemetti’), umre için ihrama girdiği zaman umresini
bitirmelidir. Daha sonra hac için ihrama girmeden önce hac yapmak
istemezse, kendisine bir şey gerekmez. Ancak hac adaması bunun
dışındadır. Eğer bu yıl hac yapmayı
adamışsa, verdiği sözde durarak adağını
yerine getirmesi gerekir. Eğer haccı adamamışsa, umreyi edâ
ettikten sonra haccı terk etmesinde (yapmamasında) kendisine bir
şey gerekmez.”

Kaynak

"İslâm Rükünleriyle İlgili Fetvâlar"; s: 550-551