İndir
0 / 0

Kadının, hac için (hac sırasında) âdet kanının gelmesini önleyen haplar kullanması câizdir

Soru: 36600

Kadının, (hac sırasında) müslümanlarla birlikte hac farîzasını edâ edebilmek için âdet kanının gelmesini önleyen haplar kullanması câiz midir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

“Kadının,
(Ramazan ayında) müslümanlarla birlikte orucunu tutabilmek veya hac
günlerinde müslümanlarla birlikte Beytullah’ı tavaf edebilmek ve hac
menâsikinden geri kalmamak için hâmileliği veya âdet kanının
gelmesini önleyen haplar kullanması câizdir.

Eğer
bu hapların dışında âdet kanının gelmesini
önleyen başka bir şey bulunursa, -dînen bir sakıncalı
durum veya sağlığına bir zararlı
olmadığı sürece-, o şeyi kullanmasında da bir
sakınca yoktur.” (Şeyh Abdulaziz b. Baz).

Kaynak

(Şeyh Abdulaziz b. Baz'ın Fetvâları; c: 17, s: 60)