İndir
0 / 0

On Gün Yolculuğa Çıkan Kimsenin Seferîlik Ruhsatını Kullanması Caiz Olur Mu?

Soru: 37639

Petrol sahasında çalışıyorum. Petrol sahasında işin olduğu alana ay bir on gün süreyle çalışıyorum. İki üç gün aralıksız çalışıyorum ve şehirde olduğum zaman da orucumu tutuyorum. Ancak sahada olduğum zaman -ki oraya uçakla bir saatlik sürede yolculuk yapıyorum- bana orucun vacip olmadığı seferi hükmünde sayılır mıyım?

Senin sahada orada ikamet ettiğin bir evinin var olduğu durumda sen oraya ulaştığın an seferi sayılmazsın. Aksine sana oruç kendi şehrinde de vaciptir iş bölgende de vaciptir. Gidip geldiğin mesafenin aralığında (sadece) seferi olabilirsin. Bu durumda senin hükmün, iki ikamet sahibi olarak adlandırılan iki beldede eşi olan iki eş sahibinin hükmü, olur. Böyle bir kimse her iki beldede de namazını tam kılar, orucunu tutar. İkisinin arasındaki mesafede ise dilerse orucunu tutmaz, namazını da kısaltır.

Şayet işinde sahada senin evin olmazsa, orası sadece çalışma yerinden ibaretse o zaman sen orada seferi olursun, iş esnasında oruç tutmamak caiz olduğu gibi namazlarını da kısaltabilirsin.

Allah en iyisini bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi