Erkeklerle kadınların secde sırasında duruşları arasında herhangi bir fark var mıdır?

Soru: 38162

Erkeklerle kadınların secde sırasında duruşları arasında herhangi bir fark var mıdır?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Bazıâlimler, namazın kılınışı konusunda erkeklerlekadınlar arasında farklar olduğu görüşünevarmışlardır. Bu konuda da birçok hadisi delilgöstermişlerdir.Fakat delil olarak gösterdikleri hadislerinhepsi, zayıftır, bu hadisler delil olarak gösterilemez.

Bu konuda (9276)nolu sorunun cevabına bakınız.

Fakat bukonuda doğru olan görüş; namazınkılınış şekli konusunda kadınlarla erkekler arasındahiçbir farkın olmadığıdır.

Değerliâlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin-:

“Kadın, (namaz sırasında erkekler gibi kıyam ve secdesırasında) ayaklarını ve ellerini yana açmaz, aksine ayaklarınıve ellerini toplar. Secde ettiği zaman karnınıuyluklarının üzerine, uyluklarını da incik kemiklerininüzerine koyar.Çünkü kadının örtünmesi gerekir.Kıyamdaiken ayaklarını, secdede iken de ellerini yanlarındanaçmayıp toplaması, örtünmesi için daha uygundur.”

Diyenfakihlerin bu görüşüne cevap verirken şöyle demiştir:

“Bugörüşe birçok yönden cevap verilebilir:

Birincisi:

Bu sebebin,hükümler konusunda kadının, erkek gibi olduğuna delâlet edennasların geneline karşı koyması mümkün değildir. Özelliklede Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in şu buyruğu varken:

صَلُّوا كَمَا رَأَيْتُمُونِي أُصَلِّي. [رواه البخاري ]

“Beninamaz kılarken gördüğünüz gibi (benim kıldığım şekilde),namaz kılın.” (Buhârî).

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in buhitabı, erkeklerle kadınların hepsine geneldir (hepsini kapsar).

İkincisi:

Şayet kadın tek başına namazkılmışsa, bu görüşle çatışmaktadır. Zirâkadının, genel olarak ve onun hakkında meşru olan, yabancıerkeklerin yanında değil de evinde tek başına namazıkılmasıdır. O halde madem yabancı erkekler kendisinigörmüyorlarsa, bu takdirde namaz sırasında kıyamda ikenayaklarının arasını açmamasına, secdede iken de elleriniyana açmayıp toplamasına gerek yoktur.

Üçüncüsü:

Siz, kadın ellerini kaldırır, diyorsunuz. Kadınınellerini kaldırması ise, secde sırasında ellerini yanaaçıp koltuğunun altının gözükmesinden dahayakındır.Bununla birlikte siz, ‘kadının ellerinikaldırması sünnetir’, diyorsunuz.Çünkühükümler konusunda aslolan,erkeklerlekadınların eşit olduğudur. Bu konuda tercih edilen görüşşudur:

Kadın,namaz sırasında erkeklerin yaptığı her şeyinaynısını yapar: Dolayısıyla ellerinikaldırır, ayaklarının arasını açar, elleriniyanlarından uzak tutar, rüku sırasında belini düz tutar, secdesırasında karnını uyluklarından, uyluklarınıda incik kemiklerinden uzak tutar. İki secde arasında, birinciteşehhüdde (oturuşta) ve sadece bir teşehhüdü olannamazda ayaklarını yayar, üç ve dört rekâtlı namazlarınson oturuşunda sol ayağını diker ve sağ uyluğununüzerine oturur. Öyleyse kadın, bu zikredilen konularınhiçbirinde erkeklerden ayrı tutulamaz.” (eş-Şerhu’l-Mumti’;c: 3, s: 303-304).

Değerliâlim Elbânî -Allah ona rahmet etsin- de “Peygamber -sallallahu aleyhi vesellem-‘in Namazı” adlı kitabının sonundaşöyle demiştir:

“Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-‘in namazınınkılınış şekli konusunda zikredilen her şeydeerkeklerle kadınlar aynı hükümdedir. Peygamber -sallallahu aleyhi vesellem-‘in sünnetinde kadınların, bazı konularda erkeklerdenayrı tutulduğuna dâir hiçbir şey gelmemiştir. Aksine Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-‘in:

صَلُّوا كَمَا رَأَيْتُمُونِي أُصَلِّي. [رواه البخاري ]

“Beninamaz kılarken gördüğünüz gibi (benim kıldığım şekilde),namaz kılın.”

Emrinin umumi oluşu, kadınları dakapsamaktadır.” (Peygamber -sallallahualeyhi ve sellem-‘in Namazı; s: 189).

Birkadının, Mescid-i Haram veya herkese açık olan park gibi,kendisini yabancı erkeklerin gördüğü bir yerdenamazını kılmış olduğunu farzedelim, -gerekduyulduğu takdirde- kadının vücudundan bir yerinaçılmasına sebep olacak her türlü hareketten sakınması vegenellikle namaz sırasında yapmış olduğu hareketleribu halde yapmayıp ihtiyatlı davranması gerekir.

AllahTeâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi