TELEVİZYON SEYRETMESİ SEBEBİYLE ELLE BOŞALAN (MASTURBASYON YAPAN) KİMSE

Soru: 39768

Ben, ele boşalma (masturbasyon yapma) ile müptalâ olmuş bir kimseyim. İşin kötü tarafı ben, dînine bağlı (mültezim) bir kimseyim. Televizyon seyretmemek için nefsimle mücâdele ediyorum ama şehvetim geldiğinde bu mücâdeleyi kaybediyor ve onu giderene kadar televizyon seyrediyorum. Bu kötü âdetin (elle boşalmanın) çözümü nedir? Şehvet geldiği zaman nefsim televizyon seyretmeye beni teşvik ediyor. Ardından o işi yapıncaya kadar oturup sabrediyorum. Bunun çözümü nedir?

Cevap metni

Hamd, Allah Teâlâ’yadır.

Birincisi:

Elle boşalmak(masturbasyon yapmak), haramdır. Bu meseleyi, (329) nolusorunun cevabında açıklamıştık. O sorununcevabına dönebilirsiniz.

Sizin,budavranıştan tevbe etmeniz, onu derhal terketmeniz, ona pişmanlıkduymanız ve bir daha ona dönmemeye azmetmeniz gerekir.

İkincisi:

Bu haram olankötü âdetin tedâvisine gelince, size şunları tavsiye edebiliriz:

– Haram olanşeylere bakmaktan gözlerinizi sakındırmanız gerekir. Çünküharam bakış, şeytanın oklarından birisidir. Siz,şimdi şehvetinizi elle boşalmayla gideriyorsanız, buşehveti, eşcinsellik ve zinâ gibi, elle boşalmaktan daha büyükve daha çirkin olan diğer büyük günahlara yönelmesine engel olmayagücünüz yetmeyecektir.

– Yalnızbaşına kalmaktan uzak durmanız gerekir. Zirâ sürüdenayrılan koyunu kurt kapar. Şeytan tek olan kimseye musallat olur, ikikişiye musallat olamaz. Üç kişiden daha da uzaktır.

– Evlenmek içinacele etmeniz gerekir. Evlilik, şehveti başka tarafayönlendirmenin tek mübah yoludur. Evlenmeye gücünüz yetmiyorsa, bol boloruç tutmalısınız. Oruç, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in,evlenmekten âciz olan (evlenemeyen) gençlere olan vasiyetidir. Oruçta nefsiterbiye etme, gözü harama bakmaktan sakındırma ve ferci(ırzı) koruma vardır.

– Allah Teâlâ’yıbol bol anmanız, O’na istiğfarda bulunmanız, O’nu tesbih etmenizve Kur’an okumanız gerekir. Kim bununla meşgul olursa, şeytanonu aldatmak ve saptırmak için bir yol bulamayacaktır.

-Allah Teâlâ’nın, sizi, haramlardan veharamlara götüren yollardan uzak tutması için samimi bir şekildeduâ etmeniz gerekir.

Nitekim AllahTeâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَيَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ [ سورة غافر الآية:60]

“Rabbiniz şöylebuyurdu: Yalnızca bana duâ edin(ibâdeti yalnızca bana yapın) ki duânıza icâbetedeyim.Yalnızca bana ibâdet etmekten büyüklenenler,aşağılanarak (zelîl bir halde) cehennemegireceklerdir.” (Ğâfir -Mü’min- Sûresi: 60).

– İyiarkadaş edinmelisiniz. İyi arkadaş, size ancak hayırlıolan şeyi gösterir.

Nitekim Ali b. EbîTâlib -Allah ondan râzı olsun- bu konuda şöyle demiştir:

“Onlarınarasında Allah’a karşı gelmemem (isyan etmemem),kardeşlerime şeref olarak yeter.”

(3633) nolu sorunun cevabına bakabilirsiniz.Oradatelevizyon seyretmenin hükmünü detaylı olarak bulabilirsiniz.

Bu konuda şu sorularıncevaplarına da bakabilirsiniz:

(20229)nolu sorunun cevabındagözleri harama bakmaktan sakındırmanın yollarıdetaylı bir şekilde açıklanmıştır.

(20161)nolu sorunun cevabındaşehvetin ve onu başka tarafa yönlendirmenin çözümüdetaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi