MANASINI BİLMEDİĞİ HALDE KUR’AN OKUYAN KİŞİ SEVAP KAZANIR MI?

Soru: 4040

Kur’an okumaya devam ediyorum. Fakat manalarını anlamıyorum. Bu amelime karşılık, Allah Teâlâ’dan sevap kazanabilir miyim?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Kur’an-ıKerim mübârektir.

Nitekim Allah Teâlâ şöylebuyurmuştur:

كتاب أنزلناه إليك مبارك ليدبروا آياته وليتذكر أولو الألباب [ سورة ص الآية: ٢٩]

“Bu Kur’an, ayetlerinidüşünsünler ve akıl sahipleri öğüt alsınlar diye sanaindirdiğimiz mübarek kitaptır.” (Sad Sûresi: 29).

İnsan,manasını bilsin veya bilmesin, (her hâlükarda) okuduğu Kur’aniçin ecir kazanır. Ancak, okuduğu (şeyin) manasınıanlama gayreti içinde olmamak, bir mü’mine yakışmaz.

Bir insan, tıp ilminiöğrenmek istese mesela ve tıp kitapları okusa,okuduklarının manasını anlamadığı süreceondan istifâde etmesi mümkün değildir. Bilakis onu tatbik edebilmek için,bütün gücünü okuduklarının manasını anlamaya sarf ederken, insanın,kalplere şifa olan ve insanlar için bir rehber olan Allah Teâlâ’nınkitabını düşünmeden ve manasını anlamadan okumasıhiç olacak şey midir!.

Bu yüzden, sahâbe-i kiram -Allah onlardanrâzı olsun- okudukları on âyeti tam olarak öğrenmeden veiçerdiği ilmi ve ameli hükümleri anlamadan bir sonrakine geçmezlerdi.

Evet, insan, manasınıanlasın ya da anlamasın, okuduğu Kur’an’ın ecrindensevabını alacaktır.Ancak insanın, ilmine ve ehliyetinegüvenilen âlimlerden Kur’an’ı öğrenme ve okuduğunu anlamagayreti içinde olması gerekir. Eğer (Kur’an’ın)manasını öğretecek bir âlim bulamazsa, güvenilir tefsirkitaplarından (İbn-i Cerir -Taberi- Tefsiri, İbn-i Kesir Tefsirive diğerleri gibi) okumalıdır.

Yine de en iyisini Allah Teâlâ bilir.

Kaynak

Değerli âlim Muhammed b. Salih el-Useymînin fetvâlarından, "Likâu'l-Bâbi'l-Meftuh” adlı kitabı; s: 65