İndir
0 / 0

Mikat yerine uğramayan kimse nereden ihrama girmelidir?

Soru: 40965

İhrama girmek isteyen bir kimse, bilinen mikat yerlerinden birisine uğramıyorsa, nereden ihrama girmelidir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

“Bir kimse, bu mikatlardan hiçbirisine
uğramıyorsa, kendisine en yakın olan mikatın hizâsına
bakıp oradan ihrama girmelidir.

Örneğin Yelemlem ile Karnu’l-Menâzil
arasında bir yolda gidiyorsa, kendisine en yakın olan mikat yerine
bakıp onun hizâsına geldiğinde ihrama girmelidir.

Buna delâlet eden şey, şu olaydır:

لَمَّا فُتِحَ هَذَانِ
الْمِصْرَانِ أَتَوْا عُمَرَ فَقَالُوا: يَا أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ! إِنَّ
رَسُولَ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ حَدَّ لِأَهْلِ نَجْدٍ قَرْنًا
وَهُوَ جَوْرٌ عَنْ طَرِيقِنَا، وَإِنَّا إِنْ أَرَدْنَا قَرْنًا شَقَّ عَلَيْنَا.
قَالَ: فَانْظُرُوا حَذْوَهَا مِنْ طَرِيقِكُمْ.

[ رواه البخاري ]

“Bu iki belde (Basra ve Kûfe) fethedilince, bu iki belde halkı Ömer’e
gelerek:

– Ey mü’minlerin emiri!
Şüphe yok ki Rasûlullah
-sallallahu aleyhi ve sellem- Necd halkına Karnu’l-Menâzil’i mikat yeri
olarak tayin etti, fakat burası bizim yolumuza meyillidir
(zor ve
uzaktır). Eğer Karnu’l-Menâzil yolundan gidersek, yolumuza uzak ve
bize zor gelmektedir, dediler.

Bunun
üzerine Ömer -Allah
ondan râzı olsun- onlara şöyle dedi:

– O halde
yolunuzun hizâsına bakın (onun hizâsına gelen yerden
ihrama girin).” (Buhârî; hadis no:
1531.)

Ömer b. Hattab -Allah ondan râzı olsun- onlara,
Karnu’l-Menâzil’in hizâsına bakmalarını ve oradan ihrama
girmelerini emretmiştir. Buhârî’nin sahihinde böyle gelmiştir.

Ömer b. Hattab’ın -Allah ondan râzı olsun-
bu hükmünde büyük fayda vardır ki o da şudur:

Hava yoluyla gelip de hac veya umre yapmaya niyet eden
kimselerin, bu mikatlara yukarısından veya sağından veyahut
da solundan uğrayanların, bu mikatların hizâsına geldiklerinde
ihrama girmeleri gerekir.Pek çok kimsenin yaptığı gibi, Cidde
havaalanına ininceye kadar ihramı ertelemeleri onlara helal olmaz. Çünkü
bu davranış, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in tayin
ettiği şeye aykırı hareket etmektir.

Oysa Allah Teâlâ bu konuda şöyle
buyurmuştur:

… وَمَن يَتَعَدَّ حُدُودَ اللهِ
فَقَدْ ظَلَمَ نَفْسَهُ…

[ سورة الطلاق من
الآية: 1 ]

“Kim, Allah’ın sınırlarını (hükümlerini) aşarsa, nefsine zulmetmiş
olur.” (Talâk Sûresi: 1)

Allah Teâlâ yine şöyle buyurmuştur:

… وَمَن يَتَعَدَّ حُدُودَ اللهِ
فَأُوْلَـئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ

[ سورة البقرة من
الآية: 229 ]

“Kim, Allah’ın sınırlarını (haram ve
helâli birbirinden ayıran hükümlerini) aşarsa, işte onlar
zalimlerin kendileridir.”(Bakara Sûresi: 229)

İnsanın, hac veya umre yapmak istiyor ve
hava yoluyla geliyorsa, uçaktayken ihrama girmek için hazırlıklı olması ve uçak
ilk mikat yerinin hizâsına geldiğinde ihrama girmesi gerekir. Yani hac veya umre
ibâdetine niyet etmesi ve Cidde havaalnına girinceye kadar ihramı geciktirmemesi
gerekir.”

Kaynak

Muhammed b. Useymîn'in Fetvâları; c: 21, s: 276