İndir
0 / 0

İmtihanlar sebebiyle haccı erteleyebilir mi?

Soru: 41881

Bilindiği üzere bazı üniversitelerde finalller (yıl sonu imtihanları) hacdan hemen sonra başlamaktadır. Bu imtihanlar sebebiyle haccı gelecek yıla ertelemek câiz midir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

“İlim
ehlinin görüşlerinden en tercihli olanına göre hac, hemen
edâ edilmesi gereken bir farzdır ve insanın özürsüz olarak onu geciktirmesi
câiz değildir. Çünkü insan, başına ne geleceğini
bilemez. Haccı bu yıl ertelerse, belki ölebilir. Böylelikle
hac farîzası kendisinin zimmetinde bir borç olarak kalır. Ancak
üniversite imtihanları onun haccına etki edecekse, haccını gelecek
yıla erteleyebilir.Fakat ben, eğer hacca erken gidecekse, kendisine (hacda
çalışmak için) derslerini yanına almasını ve bu
şerkilde hac yapmasını tavsiye ederim.Hac yolculuğunu
erteleme imkânı elde eder ve daha sonra teşrik günlerinin ikinci günü
cemrelere taşları atıp acele edebilirse, bu şekilde hac,
Allah’ın izniyle kendisine zarar vermeyecek şekilde onun
sayılı birkaç gününü almış olur.

Gayretli
insanın hac yapması mümkündür ve hiçbir şey kendisini etkilemez.Ayrıca
insan, Allah Teâlâ’ya itimat ederek tevekkül eder ve Allah -azze ve celle-‘ye
güvenerek haccını edâ ederse, Allah’ın izniyle bu işi
kendisine kolay kılınacaktır.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi