Hacca gitmek için anne ve babanın iznini almak gerekir mi?

Soru: 41950

Bir kimsenin hacca gitmek için anne ve babasının iznini alması gerekir mi?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

“Bukimsenin yapacağı hac, eğer farz hac (Haccetu’l-İslâm) ise,bu takdirde anne ve babasının rızâsı ve izni şartdeğildir. Aksine anne ve babası onu farz hacdan alıkoyarsa,hacca gitmesi ve onlara itaat etmemesi gerekir.

Nitekim AllahTeâlâ şöyle buyurmaktadır:

وَإِن جَاهَدَاكَ عَلى أَنتُشْرِكَ بِي مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ فَلَا تُطِعْهُمَا وَصَاحِبْهُمَا فِيالدُّنْيَا مَعْرُوفاً وَاتَّبِعْ سَبِيلَ مَنْ أَنَابَ إِلَيَّ ثُمَّ إِلَيَّمَرْجِعُكُمْ فَأُنَبِّئُكُم بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ [ سورة لقمان الآية: 15 ]

“(Ey mü’min evlat!) Şayet onlar (anne vebaban),seni hiçbir bilgin olmayan şeyleri bana şirk koşmaniçin zorlarlarsa; sakın onlara itaat etme! Ama dünya işlerindeonlarla iyi geçin ve bana dönen (günahından tevbe eden)kimsenin yoluna uy. Sonra dönüşünüz yine banadır.O zaman ben, (dünyada)yaptıklarınızı size haber veririm.” (LokmanSûresi: 15)

Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- de bu konudaşöyle buyurmuştur:

لَا طَاعَةَ لِمَخْلُوقٍ فِيمَعْصِيَةِ الْخَالِقِ. [ رواه الترمذي ]

“Allah’a isyanda, yaratılana (kula) itaat yoktur (ona itaat edilmez).” (Tirmizî)

Eğer yapacağı hac, nâfile hac ise, butakdirde maslahata bakar. Anne ve babası onunayrılığına sabredemiyorlarsa (dayanamıyorlarsa), onlardanayrılmaz. Bu sebeple onların yanında kalması, kendisi için dahaevlâdır. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- cihad içinkendisinden izin isteyen adama şöyle buyurmuştur:

أَحَيٌّ وَالِدَاكَ؟ قَالَ:نَعَمْ.قَالَ: فَفِيهِمَا فَجَاهِدْ. [ متفق عليه ]

“Anne ve baban hayatta mıdır?

Adam:

-Evet, (hayattadır),dedi.

Bunun üzerine Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- onaşöyle buyurdu:

-O halde onlara (anne vebabana) hizmette mücâhede et.” (Buhârî ve Müslim)

Buna göre farz haccı edâ etmek için anne vebabaya itaat edilmez.Fakat nâfile haccı edâ etmek için maslahata dahauygun olana bakılmalıdır.”

Kaynak

(İbn-i Useymîn'in Fetvâları; c: 21, s: 68)