İndir
0 / 0

Üzerinde Faizli Borç Taksitleri Bulunan Kişinin Hacca Gitmesi

Soru: 4241

Annem ve babam taksitli bir ev satın aldılar, ancak bu taksitlerin faizi bulunmaktadır. Şimdi hacca gitmeye karar verdiler. Taksitlerin bitmesine 15 sene kaldı. Borçları olması durumunda hacca gitmeleri caiz mi? Yoksa 15 sene bekleyip sonra mı hacca gitmeleri gerekir? Hac caiz olmadığı takdirde umreye gidebilirler mi?

Bulundukları ayın taksitini ödedikleri takdirde hacca gidebilirler, son taksitin verilmesine kadar beklemeleri gerekmez. Bilakis bulundukları ayın taksitini vermeye güçleri varsa ve hacca gitmelerinde bir engel yoksa hacca ve umreye gitmeleri gerekir. Ancak bulaştıkları faizden dolayı tövbe etmeleri gerekir.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

Şeyh Muhammed Salih El Muneccid