İndir
0 / 0

Doğduktan hemen sonra ölen çocuk için Akika kurbanı kesilir mi?

Soru: 43739

Allah Teâlâ bana bir kız çocuğu verdikten iki saat sonra kız çocuğu öldü.Onun için Akika kurbanı kesmeli miyim?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Bu kız
çocuğu için Akika kurbanı kesmeniz meşrudur. Çünkü
delillerin umumî oluşu, buna delâlet etmektedir. Bu delillerden
bazıları şunlardır:

1. Selmân b. Âmir
ed-Dabbî’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

مَعَ الْغُلَامِ
عَقِيقَةٌ، فَأَهْرِيقُوا عَنْهُ دَمًا، وَأَمِيطُوا عَنْهُ الْأَذَى.
[رواه البخاري]

“Akikası, yeni doğan çocukla
birliktedir. Öyleyse onun adına kan akıtın ve ondan eziyeti
giderin (saçını tıraş
edin).” (Buhârî; hadis no: 5154)

2. Semura
b. Cundub’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

كُلُّ غُلَامٍ مُرْتَهَنٌ بِعَقِيقَتِهِ، تُذْبَحُ عَنْهُ يَوْمَ سَابِعِهِ،
وَيُسَمَّى فيِهِ، وَيُـحْلَقُ رَأْسُهُ،.
[ رواه الترمذي، والنسائي، وأبو داود صححه الألباني في إرواء الغليل ]

“Yeni doğan her çocuk, akikası karşılığında
rehindir (Akikası kesilmeden
ölürse, kıyâmet günü anne ve babasına şefaat etmekten men
edilir). Akikası doğumunun yedinci gününde kesilir, başı
tıraş edilir ve o günde ona isim verilir.” (Tirmizî;
hadis no: 1522. Nesâî; hadis no:4220. Nesâî; hadis no:2838.Elbânî; “İrvâu’l-Ğalîl”;c:4,s:385’te
“hadis sahihtir” demiştir.)

Eğer
Akika kurbanı için insanları dâvet edip yemekte toplanmanız
çocuğun ölümü sebebiyle uygun değil ise, Akika
kurbanının etinden sadaka vermeniz, ondan yemeniz ve ondan insanlara
hediye vermeniz yeterlidir.

Allah Teâlâ
en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi