Doğduktan hemen sonra ölen çocuk için Akika kurbanı kesilir mi?

Soru: 43739

Allah Teâlâ bana bir kız çocuğu verdikten iki saat sonra kız çocuğu öldü.Onun için Akika kurbanı kesmeli miyim?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Bu kızçocuğu için Akika kurbanı kesmeniz meşrudur. Çünküdelillerin umumî oluşu, buna delâlet etmektedir. Bu delillerdenbazıları şunlardır:

1. Selmân b. Âmired-Dabbî’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

مَعَ الْغُلَامِعَقِيقَةٌ، فَأَهْرِيقُوا عَنْهُ دَمًا، وَأَمِيطُوا عَنْهُ الْأَذَى. [رواه البخاري]

“Akikası, yeni doğan çocuklabirliktedir. Öyleyse onun adına kan akıtın ve ondan eziyetigiderin (saçını tıraşedin).” (Buhârî; hadis no: 5154)

2. Semurab. Cundub’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre, Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

كُلُّ غُلَامٍ مُرْتَهَنٌ بِعَقِيقَتِهِ، تُذْبَحُ عَنْهُ يَوْمَ سَابِعِهِ،وَيُسَمَّى فيِهِ، وَيُـحْلَقُ رَأْسُهُ،. [ رواه الترمذي، والنسائي، وأبو داود صححه الألباني في إرواء الغليل ]

“Yeni doğan her çocuk, akikası karşılığındarehindir (Akikası kesilmedenölürse, kıyâmet günü anne ve babasına şefaat etmekten menedilir). Akikası doğumunun yedinci gününde kesilir, başıtıraş edilir ve o günde ona isim verilir.” (Tirmizî;hadis no: 1522. Nesâî; hadis no:4220. Nesâî; hadis no:2838.Elbânî; “İrvâu’l-Ğalîl”;c:4,s:385’te”hadis sahihtir” demiştir.)

EğerAkika kurbanı için insanları dâvet edip yemekte toplanmanızçocuğun ölümü sebebiyle uygun değil ise, Akikakurbanının etinden sadaka vermeniz, ondan yemeniz ve ondan insanlarahediye vermeniz yeterlidir.

Allah Teâlâen iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi