İndir
0 / 0

Adak veya Akika veyahut da düğün yemeğinde kesilen kurbanın yerine onun kıymetini (ücretini) sadaka olarak vermek câiz midir?

Soru: 46827

Adak veya Akika veyahut da düğün yemeğinde kesilen kurbanın yerine onun karşılığında mal (kıymetini) infak etmek câiz midir?

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Bukimsenin, üzerine gerekli olan adağı sebebiyle onunkarşılığında mal vermesi câiz değildir. Fakatadanılan (nezredilen) şey, Allah Teâlâ’nın rızâsınayakınlaşmaya çalışmak için mal (para) olursa, bu takdirdeadakta bulunulan şekliyle mal (para) olarak vermek câiz olur. Fakat birkimse malının hepsini vermeyi adakta bulunursa, bu takdirdemalın sadece üçte birini verebilir.

Aynışekilde Akika kurbanı veya düğün yemeğinde kesilecekkurbanın yerine onun kıymetini (ücretini) ödemek de câizdeğildir. Çünkü Akika kurbanında sünnet olan; erkekçocuğu için iki koyun, kız çocuğu için ise bir koyunkesilmesidir.

Düğünyemeğinde sünnet olan ise; insanın evlendikten sonra (ziyâfetverirken) en az bir koyun kesmesidir.

Nitekim Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem-‘den sahih olarak bildirilen hadiste O,Abdurrahman b. Avf’a -Allah ondan râzı olsun- evlendikten sonraşöyle buyurmuştur:

أَوْلِمْوَلَوْ بِشَاةٍ. [رواه البخاري ومسلم ]

“Bir koyun bile olsa (onu keserek) yemek (ziyâret) ver!” (Buhârîve Müslim)

Bu konudasünnet olan davranış budur.Bu konuda koyun keserek yemek yedirmekyerine malı infak etmek (kıymetini vermek), sünnete aykırıbir davranıştır ve bunun dînde bir aslı ve temeli yoktur.Ne Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, ne de O’ndan sonra ashâbı -Allahonlardan râzı olsun- böyle bir şey yapmışlardır.

Busebeple insanın, Allah Teâlâ’nın kitabı Kur’an-ı Kerim’debildirilen ve O’nun peygamberi Muhammed -sallallahu aleyhi ve sellem-‘insünnetinde sahih olarak gelene sımsıkı sarılması ve buikisinin dışındakileri terk etmesi gerekir.

Muvaffakiyet,Allah Teâlâ’dandır.

Kaynak

İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 23, s: 392