İndir
0 / 0

Aynı yıl içerisinde haccı bir şahıs, umreyi de başka bir şahıs adına yapmak câiz midir?

Soru: 47624

Hac yapmak üzere yola çıkan bir kimsenin annesi için umreye, babası için de hacca niyet etmesinin hükmü nedir?

Bir sonraki yıl da bunun aksini yaparak annesi için hacca, babası için de umreye niyet etmesi câiz midir, değil midir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

“Hac
ve umrenin her biri,birbirinden ayrı birer ibâdettir.Nitekim Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem- Kıran, İfrad ve umresi ayrı olan Temettu’
hac türlerinin nasıl edâ edileceğini
açıklamıştır.

Örneğin bir kimse, umre için
annesinin yerine ihrama girer de umresini tamamlayıp ihramdan
çıktıktan sonra babasının yerine hac için ihrama girerse
veyahut da bunun aksini yaparsa veya umre ve hac ibâdetinden birisini kendi
adına, diğerini de ihramdan çıktıktan sonra
babasının adına yaparsa, câizdir. Çünkü ameller,
niyetlere göre geçerlilik kazanır. Herkes, niyet ettiğinin
karşılığını alır.”

Kaynak

("İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları"; c: 11, s: 58)