İndir
0 / 0

Umre yaptıktan sonra saçlarının ucundan kısaltmayı unutan, daha sonra başka bir umre yapan kadın

Soru: 48961

Ben, umreyi edâ ettikten sonra saçımın ucundan kısaltmayı unuttum. Sonra (Ten’im’e) gidip yeni bir umre için ihrama girdim. Tavaf ve sa’yımı yaptıktan sonra saçımın ucundan kısalttım.

Buna göre yapmış olduğum birinci ve ikinci umremin hükmü nedir?

Bundan dolayı bana ne gerekir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Bu soruyu
değerli hocam Abdurrahman el-Berrâk’a sorduğumda o bana
şöyle cevap verdi:

“Umrenin
üzerine başka bir umre dâhil etmek, müslümanların fakihlerinin uygun
görmediği bir davranıştır. Buna göre ikinci umre
geçersizdir. İkinci umreden sonra saçların
kısaltılması ise, birinci umrenin sonunda yapılması
gereken şeyin (saçların kısaltılmasının) yerine
geçer.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi