İndir
0 / 0

Bir kimse, yatsı namazını, akşam namazıyla birleştirerek cem-i takdim olarak kıldığı zaman arkasından Vitir namazını kılabilir

Soru: 48978

Ben, yolculuk sebebiyle akşam ve yatsı namazını cem-i takdim olarak kıldığım zaman Vitir namazını ne zaman kılabilirim?

Vitir namazını, yatsı namazından hemen sonra mı kılmalıyım, yoksa yatsı namazı vakti girinceye kadar beklemeli miyim?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Vitir
namazını, yatsı namazından hemen sonra kılabilirsin.

İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi’nin bir
fetvâsında şöyle gelmiştir:

“Yolcunun,
hastanın ve yağmurlu bir gecede de mukimin iki namazı
birleştirmesi (cem etmesi) meşrû
kılınmıştır. Akşam ve yatsı
namazının cem-i takdim olarak kıldıktan sonra Vitir namazını
kılabilir.” (“İlmî
Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi
Fetvâları”; c: 8, s: 144)

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi