İndir
0 / 0

İhram elbisesini giyemeyen kimse, kendi elbisesini giyebilir mi?

Soru: 49033

Felçli olduğu için ihram elbisesi giyemeyen bir kimse, umre edâ etmek istemektedir. Bu kimse kendi elbisesiyle umre yapabilir mi? (Eğer bu şekilde umre yaparsa,) kendisine keffâret gerekir mi?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Evet, bir
insan ihram elbisesini giyemiyorsa, kendisine uygun ve giyilmesi câiz olan
başka bir elbise giyebilir.İlim ehlinin görüşüne göre
bu kimsenin Mekke’de fakirlere dağıtmak üzere bir koyun veya keçi
kesmesi veya 6 yoksulu doyurması -ki her yoksul için o belde
halkının yediğinden yarım sa’y miktarı yiyecektir-
veyahut 3 gün oruç tutması gerekir.

İlim
ehli, başı tıraş etmenin keffâreti olarak
aşağıdaki âyette geçen ile kıyas ederek bu şekilde
söylemişlerdir.

… وَلاَ تَحْلِقُواْ رُؤُوسَكُمْ
حَتَّى يَبْلُغَ الْهَدْيُ مَحِلَّهُ فَمَنْ كَانَ مِنْكُمْ مَرِيضاً أَوْ بِهِ
أَذًى مِنْ رَأْسِهِ فَفِدْيَةٌ مِنْ صِيَامٍ أَوْ صَدَقَةٍ أَوْ نُسُكٍ …
[
سورة البقرة من الآية: 196 ]

“… Kurban yerine varıncaya
kadar, başlarınızı tıraş etmeyin.Kim, içinizden
hasta olursa veya başında bir eziyet bulunursa; ona oruçtan,
sadakadan veya kurbandan fidye…” (Bakara Sûresi:
196)

Nitekim Peygamber
-sallallahu aleyhi ve sellem- de orucun 3 gün, sadakanın, her yoksul için
yarım sa’y yiyecek olmak üzere 6 yoksulu doyurmak olduğunu ve âyette
geçen nüsük’ten kastın bir koyun veya keçiyi kesmek olduğunu beyan
etmiştir. Bu meselede koyun veya keçinin kesilmesi ile 6 yoksulu doyurmak,
ihtiyatlı olarak Mekke’de olmalıdır. Çünkü ihramın
yasağının dikişli elbiseyle çiğnenmesi, tehallüle
(helalliğe girmeye) kadar devam eder.”

Kaynak

(Mecmû'u Fetâvâ İbn-i Useymîn; c: 21, s: 138)