İndir
0 / 0

Bir erkek, Ramazan’dan kalan kaza orucunu tutan hanımıyla cinsel ilişkiye girerse, ikisine ne gerekir?

Soru: 50632

Benim hanımım geçen yılın Ramazan ayından kalan kaza orucunu henüz Ramazan ayı gelmeden önce tutarken onunla cinsel ilişkiye girdim.Fakat bu yılın Ramazan ayı gelmeden de kaza orucunun hepsini tutamadı.

Not: Hanımım Ramazan orucunun kazasını tutmak için benden izin istediğinde ona izin vermiştim.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Ramazan orucunun kazası veya yeminin keffâreti gibi
farz veya vâcip oruca başlayan birisinin, hastalık veya yolculuk gibi
bir mazereti olmadan orucunu bozması câiz değildir.

Bir kimse, -mazereti olsun veya olmasın-, başladığı
orucunu bozarsa, oruç onun zimmetinde kalır. Buna göre orucunu
bozduğu günün yerine başka bir gün oruç tutması gerekir.
Eğer mazeretsiz olarak orucunu bozmuşsa, o günü kaza etmekle birlikte
bu haram fiilinden dolayı Allah Teâlâ’ya tevbe etmesi gerekir.

Hanımınıza keffâret gerekmez.Çünkü
keffâret, sadece Ramazan’ın gündüzünde cinsel ilişkiye girmekten
dolayı gerekir.

Nitekim (49885) nolu sorunun cevabında
bunun açıklaması geçmişti. O sorunun cevabına
bakabilirsiniz.

İkincisi:

Hanımınızın orucunu bozmakla
kötü bir iş yapmış oldunuz. Çünkü
hanımınız, kocasının izniyle Ramazan orucunun
kazasına başlamıştır. Dolayısıyla
kocasının onun orucunu bozma hakkı yoktur.

Bu fiilinizden dolayı ikinizin de Allah Teâlâ’ya tevbe
etmeniz, yaptığınız şeye pişman olmanız ve
bir daha bu fiile dönmemeye kesin karar vermeniz gerekir. Eğer
hanımınızı bu işe zorlamışsanız, ona
günah yoktur.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi