İndir
0 / 0

Bir kimse, mescide girdiği zaman Tehiyyetu’l-Mescidi (Mescidi Selamlama Namazını) kılmalı mıdır?

Soru: 5074

İmam ve imama uyan kimse, sabah namazının sünnetini evinde kıldıktan sonra sabah namazının farzını kılmak için mescide geldikten sonra Tehiyyetu’l-Mescidi edâ etmesi gerekir mi?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Durum
zikredildiği şekilde ise, imam ve imama uyan kimsenin mescide
girdiği zaman oturmadan önce Tehiyyetu’l-Mescidi kılması
gerekir.

Bunun
yanında imam, (mescide girdikten sonra) sabah namazının
farzı için kâmet getirilmesini emredebilir. Bu takdirde
Tehiyyetu’l-Mescidi kılmaya gerek kalmaz.Çünkü farz namaz onun için
yeterlidir (nâfile namazın da yerine geçer).

Aynı
şekilde imama uyan kimse de mescide girdiği zaman kâmet
getirilmişse (namaza başlanmışsa), Tehiyyetu’l-Mescidi
kılmasına gerek yoktur.

Muvaffakiyet,
Allah’tandır.

Allah Teâlâ, Peygamberimiz Muhammed’e, O’nun âile halkına ve
ashâbına salât ve selâm eylesin.”

Kaynak

("İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları"; c: 7, s: 672)