Müslümanların evlilikleri (düğünleri) ile kâfirlerin evlilikleri (düğünleri) arasındaki fark

Soru: 6276

Ben, yeni müslüman olmuş bir bayanım ve müslümanların evlilikleri (düğünleri) ile kâfirlerin evlilikleri (düğünleri) arasındaki farkı öğrenmek istiyorum.

Damat beyaz elbise giymeli midir?

Damat ile gelinin, birbirlerine karşılıklı yüzük takmalı mıdır?

Düğünde oynamak câiz midir?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Müslümanlarınevlilikleri (düğünleri) ile kâfirlerin evlilikleri (düğünleri) arasındapek çok farklar vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

-Evlenecek bayanın velisininolması gerekir. Yani bir bayanı, velisi evlendirir.

-Şâhitlerin olması gerekir.

-Nikâhın açıkça ilan edilmesigerekir.

-Evlenecek bayanın, erkeğeharam olmaması (evlenmesi kendisine haram olan bir kadınolmaması) gerekir.

-Evliliğin mescit veya câmideolması gerekmez.

-Damadın, -elbisenin bilirli bir renkte olmasışart koşulmaksızın- Allah Teâlâ’nın kendisinehelal kılmış olduğu dilediği elbiseyi giyebilir.

-Damat ile gelinin, birbirlerinekarşılıklı yüzük takmaları câiz değildir. Çünkübu, dînde sonradan çıkarılan ve adına “Dible”(nişan yüzüğü) denilen bir şeydir. Erkek (damat) altınyüzük takarsa, durum daha vahim olur. Çünkü altın, İslâm’daerkeğe haramdır.

-Kadınların kendiaralarında -herhangi bir çalgı aleti olmadan- tef çalmalarımüstehaptır.

-Evlilik veya başka hallerdeerkeklerle kadınların aynı (birbiyleriylekarışık) ortamda bulunmaları câiz değildir.

-Damat ile gelinin, (kendilerinigörmeleri için sahnede) kadınların huzurundakarşılıklı oturmaları câiz değildir.

-Kadınlar yalnızbaşına (kapalı bir salonda) iseler ve erkekler de onlarıgörmüyorlarsa, bu takdirde kadınların oynamaları câizdir.Ancak şehevî duyguları harekete geçiren şeylere sebep oluyorsa,bu takdirde kadınların oynamaları câiz değildir.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

Şeyh Muhammed Salih El Muneccid