İndir
0 / 0

ORUÇLUNUN, YAŞADIĞI ÜLKEDEKİ MÜSLÜMANLAR ORUÇLU OLDUĞU HALDE, SUUDİ ARABİSTAN’A UYARAK BAYRAM ETMELİ MİDİR?

Soru: 67895

Biz, yaşadığımız ülkede Ramazan ayını 30 güne tamamladık. Suudi Arabistan’da yaşayanlar ise 29 gün oruç tuttular. Bir arkadaşımın Ramazan’ın 30. günü orucunu yediğini görünce şaşırdım kaldım. Bunun üzerine bana: “Bu gün oruç tutmak haramdır. Çünkü Suudi Arabsitan’da hilâl görüldü”, dedi.
Arkadaşımın yaptığı şeyin hükmü nedir?

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Bir müslüman,
yaşadığı ülkede Ramazan ayının başlangıç ve bitişinin sâbit oluşunda dînen
gerekli olan hilâlin görülmesine itibar ediliyorsa, oruca başlama ve bayram
etmede, bu kimsenin o ülkede yaşayan müslümanlara uymakla emrolunmuştur.

Nitekim
(12660) nolu sorunun cevabında bu konu açıklanmıştı.

Fakat bir
müslüman, kâfir bir ülkede yaşıyorsa veya yaşadığı ülkede Ramazan ayının
başlangıç ve bitişi konusunda kendi arzularına göre hareket ediyorlar ve bu
konuda dînen gerekli olan hilâlin görülmesini esas almıyorlarsa, bu takdirde
hilâli gören ve şer’î hükümlere bağlı kalan, güvenilir kimselere uymakta
herhangi bir sakınca yoktur.

 (50522) nolu
sorunun cevabına bakınız. Orada bu konunun bir açıklaması vardır.

Yine en doğrusunu Allah Teâlâ bilir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi