KUR’AN HATMİ (NEDENİYLE) TÖREN YAPILIR MI?

Soru: 695

Bir kız, Kur’an’ı ilk defa yüzüne (okuyarak) hatmetti. Bu münasebetle düzenleyeceği hatim merasimine (kız) arkadaşlarını dâvet etmek istiyor. Dâvetiye kartına ne yazmalıdır?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’a dır.

Buyaştaki (11 yaşında) bir müslüman kız çocuğunun, dîningarip kaldığı bir ülkede, böylesi bozuk bir toplumunarasından çıkıp, Allah Teâlâ’nın kitabınıbaştan sona okuyarak bitirmiş olması çok güzel bir şeydir.Bu kızın sorusunda ismini gizlemiş olması da, inşallahsamimiyetinin alâmetidir. Bana göre, böylesine (hayırlı)bir işi başkalarının da yapmalarını teşvikgayesi hariç, bunun yapılmaması lazımdır.Konu, bazıyakınlarının ve (birkaç) arkadaşınınkatıldığı ve senin de onları teşvik etmek için;gösterişten uzak, bu güzel amelinle ilgili tecrübelerinianlattığın, annelerden bir kısmının da, Kur’an-ıKerim’in yüceliği ve onu okumanın fazileti, müslümanın Kur’an’akarşı tavrının ne olması hususlarıylasınırlı kalan, basit bir dâvet olması, ayrıca bukızın, bu münasebetle ve nimete şükür babındanarkadaşlarını ziyâfete dâvet etmesi halinde, kutlamaya dönüşmemesinede özen göstermek kaydıyla böyle bir kutlamada herhangi birsakınca yoktur.

Burayakadar anlattıklarımızdan anlaşılan o dur ki; Kura’n-ıKerim’i, ezbere veya yüzünden bitirmiş olmak nedeniyle hatim töreniyapmak, insanları toplamak ve bu münasebetle ziyafet vermek konusunda ikitür fitneden korkulur:

Birincisi: Riyâ,kibir ve büyüklenme.

İkincisi: Böylebir kutlamanın, dinden olduğu ve her hatim edenin böyle birkutlama merasimi yapmasının meşru olduğu inancınedeniyle bid’at işlemek.

Birincisindenkurtulmak, Allah Teâlâ’ya ihlâsla bağlı kalarak, nefisle mücadeleetmek sûretiyle; ikincisinden ise, âile fertleri ve yakın akrabadan azsayıda katılımla yetinmektir. Hatta bazen, sünnetsanılmaması için terk etmektir. Allah Teâlâ’dan, seni fazl-ıkeremiyle donatmasını, söz ve fiilinde sana hafıza ve ihlâskuvveti vermesini dilerim.

Yine de eniyisi Allah Teâlâ bilir.

Kaynak

Şeyh Muhammed Salih El Muneccid