İndir
0 / 0

Abdest alan kimse, sağ ayağını yıkadıktan sonra ve sol ayağını yıkamadan önce çorabını giyerse, (daha sonra yeniden abdest alırken) çorabının üzerini meshedebilir mi?

Soru: 69866

Bazı insanlar, abdest alırken sağ ayağını yıkadıktan sonra ve sol ayağını yıkamadan önce çorabını giymekte, ardından da sol ayağını yıkayıp çorabını giymektedir.Bu kimsenin, daha sonra abdest alırken çoraplarının üzerini meshetmesi câiz midir?

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Abdest alankimsenin, sol ayağını yıkamadan çoraplarınıyıkamaması, daha fazîletli ve daha ihtiyatlıdır.

Nitekim Enes b. Mâlik’ten -Allah ondan râzıolsun- rivâyet olunduğuna göre, Rasûlullah -sallallahualeyhi ve sellem- bukonuda şöyle buyurmuştur:

إِذَا تَوَضَّأَ أَحَدُكُمْ وَلَبِسَ خُفَّيْهِ فَلْيُصَلِّفِيهِمَا، وَلْيَمْسَحْ عَلَيْهِمَا، ثُمَّ لاَ يَخْلَعْهُمَا إِنْ شَاءَ إِلاَّ مِنْجَنَابَةٍ. [رواه الدارقطني والحاكم وصححه]

“Birinizabdest aldıktan mestini (çarığını)giyerse, mesti (çarığı) ile namazınıkılsın ve (abdest alırken) üzerine meshetsin. Mestini,-cünüplük hâli dışında-dilediği zaman çıkarmasın.” (Dârekutnî ve Hâkimrivâyet etmiş,Hâkim, hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.)

Ebu Bekrâes-Sekafî’nin -Allah ondan râzıolsun-, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘den rivâyet ettiğinegöre, o şöyle demiştir:

أَنَّهُرَخَّصَ لِلْمُسَافِرِ ثَلَاثَةَ أَيَّامٍ وَلَيَالِيَهُنَّ، وَلِلْمُقِيمِيَوْمًا وَلَيْلَةً، إِذَا تَطَهَّرَ فَلَبِسَ خُفَّيْهِ أَنْ يَمْسَحَعَلَيْهِمَا . [أخرجهالدار قطني وصححه ابن خزيمة]

“Peygamber -sallallahualeyhi ve sellem-, eğer abdest alıp mestini (çarığını)giyerse, yolcunun üç gün ve üç gece, mukimin bir gün ve bir gece, mestinin (çarığının)üzerini meshetmesine izin (ruhsat) verdi.” (Dârekutnî rivâyetetmiş, İbn-i Huzeyme de hadisin sahih olduğunubelirtmiştir.)

Muğîre b. Şu’be -Allah ondan râzıolsun-, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘i abdest alırkengörünce onun çarıklarını çıkarmak istemiş fakat Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- ona şöyle buyurmuştur:

دَعْهُمَافَإِنِّي أَدْخَلْتُهُمَا طَاهِرَتَيْنِ، فَمَسَحَ عَلَيْهِمَا. [ متفق عليه ]

“Onları bırak!Çünkü ben, ayaklarımı, çarığımın içineabdestli olarak koydum, ardından ayaklarının üzerinimeshetti.” (Buhârî ve Müslim).

Yukarıdazikredilen bu üç hadis ile bu anlama gelen diğer hadisler,müslümanın, mestini (çarığını) tam olarak abdestaldıktan sonra giymedikçe, mestinin üzerini meshetmesinin câizolmadığına adelâlet etmektedir.Abdest alırken solayağını yıkamadan önce sağ ayağınamestini veya çorabını giyen kimse, tam olarak abdest almışsayılmaz.

Bazı âlimlerise, bir kimse, abdest alırken sol ayağını yıkamadan öncesağ ayağına mestini veya çorabını giymiş olsabile, bu meshin câiz olduğu görüşünevarmışlardır. Çünkü bu kimse, mestini veyaçorabını, her bir ayağına abdestli olarak giymiştir.

Fakat bu konudadaha ihtiyatlı olunan görüş, birinci görüştür. Çünkübu, delil konusunda daha açık bir görüştür.Bu kimsenin mestiniveya çorabını, sağ ayağının üzerini meshetmedenönce çıkarması ve sol ayağınıyıkadıktan sonra mestini veya çorabını giymesi gerekir kiböylelikle ihtilaftan çıksın ve dîni için ihtiyatlıdavranmış olsun.” (Abdulaziz b. Baz; “Mecmû’u Fetâvâİbn-i Baz”; c: 10, s: 116).

Yine, tam olarakabdest almadan mestin (çarığın) üzerini meshetmenin câizolmadığına delâlet eden delillerden birisi de şu hadistir:

Ebu Bekrâ es-Sekafî-Allah ondan râzı olsun-, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘den rivâyetettiğine göre, o şöyle demiştir:

أَنَّهُ رَخَّصَ لِلْمُسَافِرِ ثَلاثَةَ أَيَّامٍ وَلَيَالِيَهُنَّ،وَلِلْمُقِيمِ يَوْمًا وَلَيْلَةً، إِذَا تَطَهَّرَ فَلَبِسَ خُفَّيْهِ أَنْيَمْسَحَ عَلَيْهِمَا . [أخرجه الدار قطني وصححه ابن خزيمة]

“Peygamber -sallallahualeyhi ve sellem-, eğer abdest alıp mestini (çarığını)giyerse, yolcunun üç gün ve üç gece, mukimin bir gün ve bir gece, mestinin (çarığının)üzerini meshetmesine izin (ruhsat) verdi.” (Dârekutnî rivâyetetmiş, İbn-i Huzeyme de hadisin sahih olduğunubelirtmiştir.Hattâbî de hadisin sahih olduğunubelirtmiştir.Beyhakî şunu nakletmiştir: İmam Şâfiî,hadisin sahih olduğunu belirtmiştir.Nevevî de hadisin hasenolduğunu belirtmiştir.”Telhîsu’l-Habîr”; c:1, s:278. Bknz:İmam Nevevî; “el-Mecmû'”; c: 1, s: 541).

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi