Bir kimsenin ergenlik çağına ulaştığının sâbit olması için ihtilam olması gerekir mi?

Soru: 70425

Ben, on altı yaşında bir gencim. Meninin gelmesi dışında ergenlik çağına ulaştığıma delâlet eden tüm belirtiler bende ortaya çıktı. Bu hastalık mıdır, yoksa doğal bir durum mudur? Bilindiği üzere benim temel gıdam, bitkisel ürünlerdir.

Cevap metni

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Erkek ve kadın içinergenlik çağının belirtileri, bilinen şeylerdir. Bunagöre erkeğin ergenlik çağına ulaşması, şu üçşeyden birisinin meydana gelmesiyle olur:

1.Meninin gelmesiyle olur.

2.Veya kasık bölgesinde sert kıllarınçıkmasıyla olur.

3.Vehayut da on beş yaşını doldurmaklaolur.

4.Kadın ise, yukarıda zikredilen üç belirtiyleberaber âdet görmesiyle olur.

Bu belirtilerin hepsininortaya çıkması şart değildir. Aksine sadece bir belirtinintahakkuk etmesiyle bir kişinin ergenlik çağınaulaştığı kesinleşmiş olur.[1]

On altı yaşınaulaşmış olmanız, meni gelmemiş olsa bile, ergenlikçağına ulaştığınıza delâlet eder.

Bilmelisiniz ki siz, mükellef(dînin emir ve yasaklarını yerine getirmekle sorumlu) hâle geldiniz,artık sözleriniz ve amellerinizle Allah katında mesuldurumdasınız.

Nitekim Nebi -sallallahualeyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

رُفِعَ الْقَلَمُ عَنْ ثَلاثَةٍ: عَنِالصَّبِيِّ حَتَّى يَبْلُغَ، وَعَنِ النَّائِمِ حَتَّى يَسْتَيْقِظَ، وَعَنِالْمَعْتُوهِ حَتَّى يَبْرَأَ. [ رواه أبو داود والنسائي والترمذي وابن ماجهوصححه الألباني في صحيح أبي داود ]

“Üç kişiden kalem (dînîsorumluluk) kaldırılmıştır: Ergenlikçağına erişinceye kadar çocuktan, (uykusundan)uyanıncaya kadar uyuyan kimseden ve aklî dengesi yerine gelinceye kadar aklını yitiren kimseden.”[2]

Sizin bu durumunuzu birdoktora sprduğumuzda bize bunun bir hastalık olabileceği gibidoğal bir durum da olabileceğini söyledi.

Busebeple işinhakikatini bilmek için uzman bir doktora müracaat etmeniz ve durumunuzu öğrenmeniz gerekir.

Allah Teâlâ’dan bize ve size muvaffakiyet vedoğruyu bulmayı nasip etmesini dileriz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

[1] Muhammed b. Salih el-Useymîn,”eş-Şerhu’l-Mumti'”, c: 6, s: 202

[2] Ebu Davud, hadis no: 4402. Nesâî, hadis no:3432. Tirmizî, hadis no: 1423. İbn-i Mâce, hadis no: 2041. Elbânî, ‘Sahih-i Ebî Davud’da hadisin sahih olduğunubelirtmiştir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi