İndir
0 / 0

Bayram, Cuma gününe denk gelirse ne yapılır

Soru: 7857

Ramazan bayramı, Cuma gününe denk gelirse bayram namazını kılıp Cuma namazını kılmamak veya Cuma namazını kılıp bayram namazı kılmamak caiz mi?

Bayram, Cuma gününe denk geldiği takdirde her kim imamla birlikte bayram namazını kılarsa Cuma namazı vacipliği düşer ve Cuma namazı ona sünnet olur. Şayet Cuma namazına hazır bulunmazsa öğlen namazını kılması vacip olarak kalır. fakat imamın Cuma namazına hazır bulunup Cumayı kılmak isteyen Müslümanlara kıldırması vaciptir. Kesinlikle bayram gününde Cuma namazı tamamıyla bırakılmaz.

En iyisini Allah bilir.

Kaynak

Değerli âlim Salih el-Fevzân;