İndir
0 / 0

Müslümanların, kâfir ülkelerde defnedilmesi

Soru: 7866

Belçika’nın Brüksel şehrinden bir grup müslüman olarak hristiyanların veya başka başkalarının kabristanında müslümanları defnetmekle ilgili olarak sizden bu konuda fetvâ vermenizden şeref duyarız.

Bizler, bu ülkede müslüman bir kabristanın temin edilmesine karar verdik. Bunun için Belçika hükümeti bu konuda bizden fetvâ istedi. (Bu konuda sizden fetvâ talep etmemizin sebebi ise), sizin bu dînin yayılması için büyük gayret göstermenizdir.

Sayın müftüye saygılarımızı sunar ve cevabınızı beklediğimizi belirtiriz.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Müslümanların ölülerini, kendilerine âit
müstakil bir kabristanda defnetmeleri gerekir. Gayri müslimlerin
kabristanına ölülerini defnetmeleri câiz değildir.

el-Muhezzeb kitabının yazarı İmam Ebu
İshak eş-Şirâzî -Allah ona rahmet etsin- bu konuda
şöyle demiştir:

“Kâfir, müslümanların kabristanında, müslüman
da kâfirlerin kabristanında defnedilemez.”

İmam Nevevî -Allah ona rahmet etsin- “el-Mecmû’
Şerhu’l-Muhezzeb” adlı kitabında bu konuda şöyle
demiştir:

“Ashâbımız (Şâfiî âlimleri) -Allah onlara
rahmet etsin-, müslümanın, kâfirlerin kabristanında, kâfirin de
müslümanların kabristanında defnedilemeyeceği konusunda ittifak
etmişlerdir.”

Bundan dolayı müslümanların ölülerini
defnetmek için, onlara âit olan bir kabristanın tahsis edilmesi gerekir.

Başarı, Allah Teâlâ’dandır.

Allah Teâlâ, Nebimiz Muhammed’e, O’nun âile halkına
ve ashâbına salât ve selâm eylesin.

Kaynak

"İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi Fetvâları", c: 6, s: 9