DUDAKLARINI HAREKET ETTİRMEDEN MUSHAF’A BAKAN KİMSEYE SEVAP YAZILIR MI?

Soru: 8177

Bazı insanlar, Kur’an’ı ellerine alıyorlar ve dudaklarını hareket ettirmeden yüzüne bakıyorlar. Bu duruma “Kur’an okuma” adı verilebilir mi?

Yoksa Kur’an okuma sevabı alabilmek için, mutlaka telaffuz etmek ve (sesini) duyması gerekir mi?

Kişi, Mushaf’ın yüzüne bakarak da sevap kazanabilir mi?

Cevabınızı rica ederim, Allah razı olsun.

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Kur’an-ıKerim’e, derinlemesine düşünmeksizin, şuursuzca ve manasınıanlamaksızın bakmakta bir engel yoktur. Fakat (böylelikle)okumuş sayılmaz, okumanın fazileti de hâsıl olmaz. Ancak, etrafındakilerduymasa bile, diliyle Kur’an’ı telaffuz ederse (okumuşsayılır).

Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöylebuyurmuştur:

“Kur’an okuyun! Zira o, kıyâmet gününde sahiplerineşefaatçi olacaktır.” ( Müslim).

Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem-’in “sahiplerine” diyekastettiği: onunla amel edenlerdir. Diğer birçok hadis-i şeriftebelirtildiği gibi.

Rasûlullah -sallallahualeyhi ve sellem- şöyle buyurmuştur:

“Kim Kur’an’danbir harf okursa, onunla o kimseye 10 hasene (iyilik = sevap) vardır. Herbir hasene ise, on katıyla (çarpılır).” (Tirmizîtahrîc etmiş, DâreKutnî de sahih isnadla rivâyet etmiştir.)

Diliyle telaffuz etmeden okuma olmaz.

Allah, başarının tek sahibidir.

Şeyh Abdülaziz b. Abdullah b. Baz -Allah ona rahmeteylesin’in

Kaynak

“Mecmû’u Fetâvâ ve Mekâlât Mütenevvia’”; c: 8, s: 362