İndir
0 / 0

Ziyâret (İfâda) tavafı sırasında abdestinin bozulduğundan şüphe eden bir kadının şimdi ne yapması gerekir?

Soru: 83025

Ben, hac için ihrama girdim. Ziyâret (İfâda) tavafını yapacağım günün sabahında uykudan uyandığımda ihtilam olduğumdan şüphelendim. Fakat bundan emin değildim. Bu şüpheli hal ile Ziyâret (İfâda) tavafını edâ ettim. Bana, tam olarak ne yapmam gerektiği konusunda fetvâ vermenizi sizden ricâ ediyorum. Bilindiği üzere ben, Cidde’de ikâmet ediyorum.Hac için ihrama girdiğimde Mısır’dan ihrama girmiştim ve Mısır’a dönüp yeniden oradan ihrama girme imkânım yoktur. Bundan dolayı ben, haccımın geçerli olmadığından endişeleniyorum.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Büyük ve
küçük temizlik (boy abdesti ve namaz abdesti), âlimlerin cumhuruna göre
tavafın geçerli olması için şarttır.Buna göre her kim,
cünüp veya abdestsiz olarak tavaf ederse, tavafı geçerli olmaz. Bu tavaf,
Ziyâret (İfâda) tavafı ise, hacı, hâlâ ihramlı sayılır.
Bu sebeple büyük tahallülden çıkmış sayılmaz. Buna
göre eşiyle cima etmekten (cinsel ilişkiye girmekten)
sakınması gerekir ve Ziyâret (İfâda) tavafını edâ
etmeden haccını bitirmiş sayılmaz.

İkincisi:

Her kim,
cünüp olduğundan şüphe eder ve bundan emin olmazsa, boy abdesti
alması gerekmez. Çünkü aslolan; temiz olmasıdır. Buna
göre meni görmek sûretiyle ihtilam olduğunuzdan emin
olmadıkça tavafınız geçerlidir (sahihtir). Dolayısıyla
bu konuda endişelenmenize gerek de yoktur.

Allah Teâlâ
en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi