İndir
0 / 0

Karanlıkta namaz kılmak

Soru: 8378

Ellerini göremeyecek kadar karanlık olan bir yerde namaz kılmanın hükmü nedir?

"Namaz; şartlarına, rükünlerine, farzlarına ve vâciplerine riâyet edilerek kılındığı takdirde geçerlidir. Aydınlık, namazın bir şartı veya rüknü veya bir farzı veyahut da vâcibi değildir. Fakat karanlık, namaz kılan kimse için bir korku kaynağı ise ve huşûunu giderecek kadar onu meşgul ediyorsa, o zaman karanlıkta namaz kılmak mekruhtur."

Kaynak

Abdulkerim el-Hudayr