Yıllar önce yeni doğan oğlunun Akika kurbanı için sadece bir koyun kesen kimse, şimdi ikinci koyunu da kesmeli midir?

Soru: 85392

Altı yıl önce benim bir erkek çocuğum doğdu ve onun için sadece bir koyun kestim. Akika kurbanının tamamlanması yani erkek çocuğu için iki koyun olması için diğer koyunu şimdi kesebilir miyim?

Yoksa iki koyunun yeniden mi kesilmesi gerekir?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Akika kurbanı, müekked sünnettir. Bu sünneti terk edene hiçbir günahyoktur.

Nitekim Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ وُلِدَ لَهُ وَلَدٌ فَأَحَبَّ أَنْ يَنْسُكَ عَنْهُفَلْيَنْسُكْ، عَنِ الْغُلَامِ شَاتَانِ مُكَافِئَتَانِ، وَعَنِ الْجَارِيَةِ شَاةٌ. [ رواه أبو داودوحسنه الألباني في صحيح أبي داود ]

“Her kimin bir çocuğu dünyayagelir de onun için kurban(Akikakurbanı) kesmek isterse, onukessin. Erkek çocuğu için birbirine denkiki koyun, kız çocuğuiçin ise tek koyun kessin.” (Ebu Davudrivâyet etmiş, Elbânî de “Sahîh-i Ebî Davud”da hadis hasendir”demiştir.)

Bu sünneti elde etmek istiyorsanız, altı yıl önceyaptığınız sünneti tamamlamak için şimdi sadece birkoyun kesebilirsiniz.

Bu konuda (38197) ve (20018) nolu soruların cevaplarına bakabilirsiniz.

Allah Teâlâen iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi