Boy abdesti alamayan (yıkanamayan) bir kadın, kocasıyla cinsel ilişkiye girdikten sonra teyemmüm alabilir mi?

Soru: 87984

Benim eşim, su kullanması yasak olan bir hastalığa yakalandı. Eşimdeki bu hastalık, 3 hafta sürecek olmasından dolayı eşim cünüplükten arınmak için yıkanamadığı için bu süre zarfında onunla birleşmem haram mıdır?

Yoksa eşimle cinsel ilişkiye gireyim de o namaz için teyemüm mü alsın?

Cevap metni

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Durum,zikrettiğiniz gibi eşiniz hastalık sebebiyle su kullanmaimkânı olmadığı için onunla cinsel ilişkiye girmenizdesize bir sakınca yoktur ve Allah Teâlâ kendisineşifâ verinceye kadar eşinizin teyemmüm alması yeterlidir.

EbuZerr’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunduğuna göre oşöyle demiştir:

كُنْتُأَعْزُبُ عَنِ الْمَاءِ وَمَعِي أَهْلِيفَتُصِيبُنِيالْجَنَابَةُ فَأُصَلِّي بِغَيْرِ طُهُورٍ،فَأَتَيْتُ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِوَسَلَّمَ ، فَأَمَرَ لِيبِمَاءٍ فَاغْتَسَلْتُ ، ثُمَّ قَالَ: إِنَّالصَّعِيدَ الطَّيِّبَ طَهُورٌ، وَإِنْ لَمْتَجِدِ الْمَاءَ إِلَى عَشْرِ سِنِينَ. [ رواه أبوداود وصححه الألباني في صحيح أبي داود]

“Ben,hanımımla birlikte sudan uzak bir yerde ikâmet ediyordum. Dolayısıylacünüp oluyor ve yıkanmaksızın teyemmüm alıp namazkılıyordum. Ardından Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-‘egeldim. Bana su getirip onunla yıkanmamı emretti. Sonraşöyle buyurdu: On sene su bulamasan da temiz toprak, müslümanınabdest suyudur.” (Ebu Davud, hadis no: 333. Elbânî; “Sahih-i EbîDâvud”da “hadis sahihtir” demiştir.)

Bazı ilim ehli, yanında yıkanacak suyubulunmayan erkeğin hanımıyla cinsel ilişkiye girmesinikerih görmüşlerdir.Fakat bu konuda doğru olan görüş;yukarıda geçen Ebu Zerr’in hadisi gereği bunun mekruholmamasıdır. Çünkü Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem- onubundan yasaklamamış, aksine suyu bulup onunla yıkanıncayakadar kendisi için teyemmümün yeterli olduğunu haber vermiştir.

İbn-i Kudâme -Allah ona rahmet etsin-, bunu kerihgörenin görüşünü zikrettikten sonra şöyledemiştir:

“Bu konuda evlâ olan; erkeğinhanımıyla cinsel ilişkiye girmesinin mekruholmamasıdır. Çünkü Ebu Zerr -Allah ondan râzı olsun-, Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-‘e şöyle dedi: … Yazar daha sonrayukarıda geçen hadisi zikretti…

İbn-i Abbas -Allah ondan ve babasından râzıolsun- yanında su bulunmadığı halde bir câriyesiyle cinselilişkiye girmiş, daha sonra içlerinde Ammar b. Yâsir’in debulunduğu arkadaşlarına namaz kıldırmış vehiç kimse ona karşı gelmemiştir.

İshakb. Râheveyh şöyle demiştir:

Budavranış, Ebu Zerr, Ammar ve başka sahâbeden gelen Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-‘in sünnetidir.” (el-Muğnî; c: 1, s:171)

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi