İndir
0 / 0

Elinde bir miktar parası var ama bu parayla araba satın alırsa hac yapamayacak

Soru: 90223

Ben, artık -Allah’a hamdolsun- hac yapacak güce sahip oldum. Fakat ben, araba satın almak istiyorum. Benim (bu durumda) araba satın almam câiz midir? Bilindiği gibi eğer araba satın alırsam, bu durum hac yapmamı geciktirebilir.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Eğer
senin arabaya ihtiyacın varsa, -haccı edâ etmeni geciktirecek olsa
bile- araba satın almanda bir sakınca yoktur.Çünkü haccın
farz olmasının şartlarından birisi de, hac yapacak kimsenin
mâli yönden gücünün yetmesi gerekir. Mâli güçten kasıt; insanın
aslî ihtiyaçlarından arta kalan mala sahip olmasıdır.Aslî
ihtiyaçlardan birisi de, insanın bindiği arabadır.Eğer
kendi durumuna uygunsa, övünmek amacıyla ve başkasını
taklit etmemek için ise ve satın alacağı arabanın
değeri çok pahalı değil ise, araba satın almasında bir
sakınca yoktur.

Haccın
şartlarını öğrenmek için (41957) nolu
sorunun cevabına bakınız.

Yok
eğer arabaya ihtiyacınız yoksa, bu takdirde haccı, araba
satın almaya tercih etmeniz gerekir.

Allah
Teâlâ’dan size bol bol ve helal, bereketli rızık vermesini dileriz.

Allah Teâlâ
en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi

answer

İlgili konular