İndir
0 / 0

Bir kimse uykudan geç uyanırsa ve su da soğuk olursa, teyemmüm alabilir mi?

Soru: 93865

Bir kimse, gördüğü rüyâ sonucu ihtilam olur da cünüp olarak sabahladı ve işine de geç kaldı. Bu arada hava yağmurlu ve soğuk olduğu için temiz toprakla teyemmüm aldı.

Bu davranışı câiz midir? Bilindiği üzere bu kimse işine geç kalmaktan ve soğuk suyla yıkandığı takdirde hastalanıp helak olmaktan korktu.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Bir kimse
ihtilam olur da kendisinden meni gelirse, namaz kılmak için yıkanması
kendisine farzdır. Yıkanmayı bırakıp da teyemmüm
alması câiz değildir. Ancak su bulamazsa veya suyu
kullandığı takdirde kendisine bir zarar vermesinden endişe
ederse, teyemmüm alabilir.

Nitekim
Allah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ
إِذَا قُمْتُمْ إِلَى الصَّلاةِ فاغْسِلُواْ وُجُوهَكُمْ وَأَيْدِيَكُمْ إِلَى
الْمَرَافِقِ وَامْسَحُواْ بِرُؤُوسِكُمْ وَأَرْجُلَكُمْ إِلَى الْكَعْبَينِ وَإِنْ
كُنْتُمْ جُنُباً فَاطَّهَّرُواْ وَإِنْ كُنْتُمْ مَرْضَى أَوْ عَلَى سَفَرٍ أَوْ
جَاء أَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء فَلَمْ
تَجِدُواْ مَاءً فَتَيَمَّمُواْ صَعِيداً طَيِّباً فَامْسَحُواْ بِوُجُوهِكُمْ
وَأَيْدِيكُمْ مِنْهُ مَا يُرِيدُ اللهُ لِيَجْعَلَ عَلَيْكُمْ مِنْ حَرَجٍ
وَلَـكِنْ يُرِيدُ لِيُطَهَّرَكُمْ وَلِيُتِمَّ نِعْمَتَهُ عَلَيْكُمْ لَعَلَّكُمْ
تَشْكُرُونَ

[ سورة المائدة الآية: 6 ]

“Ey îmân
edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman
(abdestsiz iseniz)
yüzlerinizi, dirseklerle beraber ellerinizi yıkayın.
Başlarınızı mesh edip aşık kemikleriyle beraber
ayaklarınızı yıkayın.Eğer cünüp iseniz, (yıkanarak)
temizlenin. Hasta veya yolculuk halinde bulunursanız veya biriniz
tuvaletten gelirse, yahut da kadınlarınızla cinsel ilişkiye
girmişseniz ve su da bulamamışsanız, temiz toprakla
teyemmüm edin. Bunun için de (ellerinizle toprağa vurarak)
ellerinizi ve yüzlerinizi bu toprakla mesh edin.Allah (temizlik konusunda) size
herhangi bir güçlük çıkarmak istemez (aksine genişlik ve rahmet
olsun diye size teyemmümü mübah kılmıştır). Fakat sizi
tertemiz kılmak ve şükredesiniz diye de üzerinizdeki nimetini
tamamlamak ister.” (Mâide Sûresi: 6)

Rasûlullah
-sallallahu aleyhi ve sellem- de bu konuda şöyle buyurmuştur:

إِنَّ الصَّعِيدَ طَهُورُ الْمُسْلِمِ ، وَإِنْ لَمْ يَجِدِ الْمَاءَ
عَشْرَ سِنِينَ ، فَإِذَا وَجَدَ الْمَاءَ فَلْيَتَّقِ اَللَّهَ, وَلْيُمِسَّهُ بَشَرَتَهُ،
فَإِنَّ ذَلِكَ خَيْرٌ.
[ رواه البزار وصححه الألباني في صحيح الجامع ]

“Toprak, on sene su bulamasa damüslümanın abdestidir. Su
bulduğu zaman, suyu (abdest alması gerekiyorsa abdest azalarının,
boy abdesti alması gerekiyorsa bütün vücûdunun üzerine) döksün.Çünkü
o bereket ve ecirdir.”(Bezzâr; “Mecme’u’z-Zevâid; c: 1, s: 261.
Elbânî; “Sahih-il-Câmi'”; hadis no: 3861’de “hadis
sahihtir” demiştir.)

Her kim,
cünüp olarak uykudan uyanırsa ve havanın soğuk olması
sebebiyle suyu kullandığı takdirde zarar vereceğinden
endişe ederse, eğer suyu ısıtma imkânı bulabilirse,
namaz vakti çıkacak olsa bile bunu yapması gerekir.Çünkü
uyuyan kimse mâzurlu sayılır. Onun için vakit, uykusundan
uyandığı vakittir.Onun hakkında bu vakitte namaz
kılmasının gerekli olabilmesi için temiz olması
şarttır. Eğer suyu ısıtacak bir şey bulamazsa, bu
takdirde onun teyemmüm alması câiz olur.

İşe
geç kalmaktan endişe etmek ise, yıkanmayı (boy abdestini) terk
etmeyi ve teyemmüm almayı mübah kılan şer’î bir özür
sayılmaz.

Buna
göre teyemmüm almayı mübah gören şer’î bir özrü
olmadan teyemmüm alan kimsenin, sorumluluktan kurtulmak için teyemmümle
kılmış olduğu namazını tekrar kılması (iâde
etmesi) gerekir.

İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ Komitesi’ne
şöyle sorulmuştur:

“Hava
gerçekten çok soğuk olur da kaptaki su yoğurt gibi donmuş ise,
sürahideki su da buz tutmuş ise, örneğin bir insan cünüp
olmuş ve yıkanacağı su da kendisini etkileyecek ve ona
ateşli bir hastalığa sebep olacaksa ne yapmalıdır?

Bunun üzerine İlmî Araştırmalar ve Dâimî Fetvâ
Komitesi şöyle cevap vermiştir:

“Durum
zikredildiği şekilde ise, bu kimse, Allah Teâlâ’nın şu emri gereği teyemmüm alır:

… وَإِنْ كُنْتُمْ مَرْضَى أَوْ عَلَى
سَفَرٍ أَوْ جَاء أَحَدٌ مِنْكُمْ مِنَ الْغَائِطِ أَوْ لاَمَسْتُمُ النِّسَاء
فَلَمْ تَجِدُواْ مَاءً فَتَيَمَّمُواْ صَعِيداً طَيِّباً فَامْسَحُواْ
بِوُجُوهِكُمْ وَأَيْدِيكُمْ مِنْهُ …

[ سورة المائدة من الآية: 6 ]

“…Eğer cünüp iseniz,
(yıkanarak)
temizlenin. Hasta veya yolculuk halinde bulunursanız veya biriniz
tuvaletten gelirse, yahut da kadınlarınızla cinsel ilişkiye
girmişseniz ve su da bulamamışsanız, temiz toprakla
teyemmüm edin. Bunun için de (ellerinizle toprağa vurarak)
ellerinizi ve yüzlerinizi bu toprakla mesh edin…” (Mâide Sûresi: 6)

Fakat suyu
ateşle ısıtma imkânı bulursa, Allah Teâlâ’nın şu emri gereği, suyu
ısıtması ve ardından da bu su ile yıkanması
gerekir:

فَاتَّقُوا اللَّهَ مَا
اسْتَطَعْتُمْ…
[ سورة التغابن من الآية: 16 ]

“(Ey mü’minler!) O halde
gücünüz yettiği kadarıyla Allah’tan korkun (Allah’tan korkmada
güç ve takatinizi harcayın).” (Teğâbun Sûresi:16)

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi