İndir
0 / 0

Hâmile kaldıktan iki ay sonra düşük yapan ve kan gelmeye devam ederken tuttuğu oruç hakkında soran kadın

Soru: 95762

Bir kadın, Ramazan’da karnındaki cenini düşürmeden iki gün önce ve düşürdükten iki sonra kendisinden kan geldi. Cenin ise iki aylıktı. Buna göre bu kadın orucunu kaza mı etmesi gerekir, yoksa ne yapmalıdır?

Bilindiği üzere bu kadın Ramazan’ın hepsini tuttu ve orucu hiç bozmadı.

Hamd,
yalnızca Allah’adır.

Bir kadın ceninini düşürdüğü zaman,
ceninin baş, el ve ayak gibi insan özelliklerinin ana hatlarıyla
da olsa oluştuğunu tam olarak bilmiyorsa, bu takdirde bu kan, fâsit
kandır. Onun namaz kılmasına ve oruç tutmasına engel
değildir.

Eğer insan özellikleri oluşmuşsa, bu
takdirde bu kan, nifas kanıdır.İnsan özelliklerinin
oluşmaya başladığı en erken süre ise, seksen bir
gündür.

Nitekim (37784) ve (45564)
nolu soruların cevaplarında bunun açıklaması geçmişti.

Zikrettiğiniz gibi ceninin yaşı iki
aylık ise, düşükten önceki ve sonraki kan, fâsit kandır,
nifas kanı değildir.

Bu günlerde oruç tutmakla doğruyu isâbet
ettirmişsiniz (orucunuz sahihtir) ve size kaza gerekmez.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi