İndir
0 / 0

Mısır’dan Cidde’ye geldikten sonra Medine’ye giden ve Zulhuleyfe’den ihrama giren kimse

Soru: 96758

Ben, mikat yerini ihramsız geçtikten sonra Cidde’de üç gün kalan, ardından da Cidde’den ihrama giren bazı hacıların yapmış oldukları şeyler hakkındaki bir soruyu okudum.

Siz, bu davranışın câiz olmadığını açıklamışsınız.Fakat benim ve âilemin başına böyle bir olay geldi.Ben ve âilem, geçen yıl umre yapmaya gittik. Fakat annem ve babam, Cuma namazını Mescid-i Haram’da kılabilmemiz için önce Medine’yi ziyâret etmeyi, ardından da Mekke’ye gitmeyi istediler. (Sanırım âilem/anne ve babam, Cuma namazını Mescid-i Haram’da kılmanın, Mescid-i Nebevî’de kılmaktan daha fazîletli olduğuna inanıyorlardı).

Nitekim öyle yaptık, uçağa bindik ve mikat yerini ihrama girmeden ihramsız geçtik. Ardından Cidde’de bir gece konakladıktan sonra Medine’ye gittik ve orada da iki gece konakladık.

Mekke’ye gitmek istediğimiz zaman ben, ihramımı Medine’de kaldığımız otelden giydim.Aynı şekilde bizimle beraber olan bayanlar da ihramlarını giydiler.Babam ve erkek kardeşlerim ise,Medine halkının mikat yeri olan Zulhuleyfe’den ihrama girdiler.Daha sonra Mekke’ye gittik ve umreyi edâ ettik.

Bizim bu yaptıklarımız, hac niyetiyle Mekke’ye gelen ve mikat yerini ihramsız olarak geçen kimselerin yaptıkları hataya benzer bir hata mıdır?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Birincisi:

Yaptıklarınızdan dolayı size bir
şey yoktur.Çünkü siz, Cidde’ye yaptığınız
yolculukla umreye niyet etmemiştiniz.Bu sebeple mikat yerine
uğradığınızda oradan ihrama girmeniz gerekmez. Siz,
umreye, ancak Medine’den yolculuğa çıktığınız
zaman niyet ettiniz. Bundan dolayı Medine halkının mikat yeri
olan Zulhuleyfe’den ihrama girmeniz gerekir.

“Önce Cidde’ye geldiği halde ihrama
girmeyip Mescid-i Nebevî’yi ziyâret etmek için Medine-i Münevvere’ye giden,
daha sonra da Medine halkının mikat yerinden ihrama giren kimsenin,
bu hareketi doğru mudur?”

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap
vermiştir:

“Bunda bir sakınca yoktur.Yani bir insan,önce
Medine’ye gitmek amacıyla ülkesinden gelmiş ve Cidde havaalanına
indikten sonra Cidde’den Medine-i Münevvere’ye gitmiş, ardından da
Medine halkının mikat yerinden ihrama girerek Medine’den
dönmüşse, bunda bir sakınca yoktur.” (Muhammed b. Salih
el-Useymîn; “Açık Kapı Görüşmesi”; 21/121).

Yine değerli âlim
Muhammed b. Salih el-Useymîn’e
-Allah
ona rahmet etsin-:

“Mikat yeri Yelemlem olduğu halde hacca gelen,
fakat mikat yerinden ihrama girmeden Cidde’ye uğrayan, oradan da ziyâret
için Medine’ye giden, daha sonra da Zulhuleyfe’den ihrama giren kimseye bir
şey gerekir mi?”

Diye sorulmuş, bunun üzerine o şöyle cevap
vermiştir:

“Eğer bu kimsenin kastı (niyeti),
işin temelinde Medine’ye gitmek, daha sonra da Zulhuleyfe’den ihrama
girmek ise, kendisine bir şey gerekmez.” (“Mecmû’u Fetâvâ
İbn-i Useymîn”; c: 21, s: 345).

İkincisi:

Mescid-i Haram’da kılınan namaz, Mescid-i
Nebevî’de kılınan namazdan daha fazîletlidir.

Nitekim Peygamber -sallallahu
aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

صَلاةٌ فِي مَسْجِدِي هَذَا أَفْضَلُ مِنْ
أَلْفِ صَلاةٍ فِيمَا سِوَاهُ إِلا الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ.

[متفق عليه]

“Benim
bu mescidimde kılınan bir namaz, -Mescid-i Haram hariç- diğer
mescidlerde kılınan bin namazdan daha fazîletlidir.” (Buhârî; hadis no:1190. Müslim; hadis no: 1394).

Bu hüküm, hem
Cuma namazını, hem de diğer namazları kapsar.

Allah Teâlâ en
iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi