İndir
0 / 0

Namazdan sonra “Lâ ilâhe illallah” derken şehâdet parmağını kaldırmak

Soru: 100145

Namazdan sonra “Subhanallah”, “Elhamdulillah” ve “Allahu Ekber” dedikten sonra Lâ ilâhe illahu vadehû lâ şerîke leh…” derken şehâdet parmağını kaldırmak, Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘in sünnetinde sâbit midir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Tesbih
(Subhanallah), Tahmîd (Elhamdulillah), Tekbir (Allahu Ekber) ve Tehlîl (Lâ
ilâhe illallahu vahdehû lâ şerîke leh.Lehul-mulku ve lehul-hamdu ve huve
alâ kulli şey’in kadîr…” demek, Peygamber -sallallahu aleyhi ve
sellem-‘den sâbit olan hem sözlü, hem de fiilî bir sünnettir. Bu zikirde
büyük sevap ve ecir vardır.

Nitekim
Ebu
Hureyre’den -Allah ondan râzı olsun- rivâyet olunan hadiste, Rasûlullah
-sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyrumuştur:

مَنْ
سَبَّحَ اللَّهَ فِي دُبُرِ كُلِّ صَلَاةٍ ثَلَاثًا
وَثَلَاثِينَ،
وَحَمِدَ اللَّهَ ثَلَاثًا وَثَلَاثِينَ، وَكَبَّرَ اللَّهَ ثَلَاثًا
وَثَلَاثِينَ،
فَتْلِكَ تِسْعَةٌ وَتِسْعُونَ، وَقَالَ تَمَامَ الْمِائَةِ: لَا إِلَهَ
إِلَّا
اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ، وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ
عَلَى
كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ، غُفِرَتْ خَطَايَاهُ وَإِنْ كَانَتْ مِثْلَ زَبَدِ
الْبَحْرِ.

[ رواه مسلم ]

“Kim,
her (farz) namazın
ardından (selâmdan sonra) 33 defa Allah’ı tesbih
ederse (Subhanallah
derse), 33 defa Allah’a hamd ederse (Elhamdulillah derse), 33 defa Tekbir
getirirse (Allahu
Ekber derse), -ki
bunların tamamı
99 eder- yüzüncüsünde
Lâ ilâhe illallahu vahdehû lâ şerîke leh. Lehu’l mulku ve lehu’l hamdu ve
huve alâ kulli şey’in kadîr, derse, günahları denizin köpüğü kadar olsa bile bağışlanır.” (Müslim; hadis no: 597)

Adı geçen yerde şehâdet
parmağını kaldırmaya gelince, sünnette bunun sâbit
olduğuna dâir bir şeyin olduğunu bilmiyoruz.

Allah Teâlâ en iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi