İndir
0 / 0

Ölüyü defnederken kefenin düğümlerini çözmek ve ölünün yüzünü açmak

Soru: 105369

Kabirde kefenin düğümlerini çözmenin ve ölünün yüzünü açmanın hükmü nedir?

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Ölüyüdefnettikten sonra kefenin düğümlerini çözmek müstehaptır.Çünkü kefenin düğümlenmesi, kefenin dağılmamasıiçindir.Ölü kabre konulduğu zaman düğümler çözülür.

İbn-iKudâme -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Ölünün,(kabre konulduktan sonra kefenin) baş ve ayak tarafındakidüğümlerinin çözülmesi müstehaptır. Çünkü kefenin (başve ayak kısmının) düğümlenmesi, kefenindağılmasından endişe edildiği içindir. Ölüdefnedildikten sonra artık bu endişe ortadankalkmıştır.

Nitekimşu hadis buna delildir:

لَمَّاوَضَعَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ نُعَيْمَ بْنَ مَسْعُودٍ الأَشْجَعِيَّفِى الْقَبْرِ نَزَعَ الأَخِلَّةَ بِفِيهِ.

“Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem- Nuaym b. Mes’ud el-Eşcaî’yi kabre koyunca kefeninindüğümlerini ağzıyla çözdü.”

Abdullahb. Mes’ud ve Semura b. Cundub’den de buna benzer hadis rivâyetedilmiştir.” (“el-Muğnî”, c: 2, s: 191)

Değerliâlim Muhammed b. Salih el-Useymîn -Allah ona rahmet etsin- bu konudaşöyle demiştir:

“Kefenindüğümlerinin çözülmesi konusunda Abdullah b. Mes’ud’dan -Allah ondanrâzı olsun- bir eser gelmiştir ki o da şudur:

“Ölüyükabre koyduğunuz zaman, kefenin düğümlerini çözün.”

Ölününyüzünün hepsinin açılmasına gelince, bunun hiçbir aslı yoktur. Bukonuda – eğer sahih ise- bir rivâyet gelmiştir. Bu rivâyette İbn-iÖmer -Allah ondan ve babasından râzı olsun- şöyledemiştir:

أَوْصَانِي عُمَرُ رَضِيَ اللهعَنْهُ قَالَ: إِذَا وَضَعْتَنِي فِي لَحْدِي فَأَفِضْ بِخَدِّي إِلَى الْأَرْضِ حَتَّىلَا يَكُونَ بَيْنَ جِلْدِي وَبَيْنَ الْأَرْضِ شَيْءٌ.

“Ömer -Allah ondan râzı olsun banavasiyet ederek şöyle dedi:

-(Öldükten sonra) beni lahdime koyduğunzaman, yanağımı toprağa temas ettir ki, tenim ile toprakarasında hiçbir şey olmasın.” (“Mecmû’ Fetâvâİbn-i Useymîn”, c: 17, s: 183)

Allah Teâlâen iyi bilendir.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi