İndir
0 / 0

SABAH VE AKŞAM ZİKİRLERİNİN VAKTİ

Soru: 105396

Akşam zikirleri, ikindi namazından sonra mı, yoksa güneş battıktan yani akşam namazından sonra mı başlar?

Hamd,yalnızca Allah’adır.

Akşamzikirleri, güneş zevâli aştıktan sonra (öğlenamazının ilk vaktinden itibaren) başlar, güneşbatıncaya ve gecenin ilk vaktine kadar devam eder.

Sabahzikirleri ise fecrin doğuşundan itibaren başlar, zevâl vaktinekadar devam eder.

NitekimAllah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ قَبْلَ طُلُوعِ الشَّمْسِ وَقَبْلَ غُرُوبِهَا[ سورة طه الآية:١٣٠]

“(Ey Peygamber!)Sen, onların (yalanlayanların) söylediklerine (yalansözlerine) sabret. Güneşin doğmasından önce (sabahnamazında) ve güneşin batmasından önce (ikindinamazında) Rabbine hamdederek O’nu tesbih et. Gecenin birkısım saatleri (yatsı namazı) ile gündüzünetrafında (öğle ve akşam namazlarında Rabbini) tesbihet.Umulur ki (bu amellere karşılık mükâfat alırsında) râzı (hoşnut) olursun.” (Tâhâ Sûresi: 130).

Yine, AllahTeâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

وَاذْكُرْ رَبَّكَ فِي نَفْسِكَ تَضَرُّعًا وَخِيفَةً وَدُونَ الْجَهْرِ مِنْ الْقَوْلِ بِالْغُدُوِّ وَالآصَالِ[ سورة الأعراف الآية:٢٠٥]

“(Ey Peygamber!)Sen, içinden yalvararak ve (kalbin) ürpererek, yüksek olmayan(orta) sesle sabah-akşam Rabbinizikret. (Rabbini zikretmeyen) gâfillerden olma.” (A’râf Sûresi:205).

Âyettegeçen “el-Âsâl” kelimesi, “Asîl” kelimesininçoğulu olup, ikindi ile akşam arasındaki vakit anlamınagelir.

Yine, AllahTeâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

اللَّهِ حِينَ تُمْسُونَ وَحِينَ تُصْبِحُونَ * وَلَهُ الْحَمْدُ فِي السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ وَعَشِيًّا وَحِينَ تُظْهِرُونَ[سورة الروم الآية: ١٧ – ١٨]

“(Ey mü’minler!)Siz, akşama ulaştığınızda ve sabahakavuştuğunuzda, gündüzün sonunda ve öğle vaktineeriştiğinizde Allah’ı tesbih edin. Göklerde ve yerde hamd-usenâ O’na mahsustur.” (Rum Sûresi: 17-18).

Muvaffakiyet,Allah Teâlâ’dandır.

AllahTeâlâ, Peygamberimiz Muhammed’e, âile halkına ve ashâbına salât veselâm eylesin.

İlmîAraştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi

Abdulaziz b.Abdullah b. Baz, Abdulaziz Âl-i Şeyh, Salih el-Fevzân, Bekr EbuZeyd.

Bkz:”İlmî Araştırmalar ve Fetvâ Dâimî KomitesiFetvâlârı”; c: 24, s: 178.

Daha fazlabilgi için (22765) nolu sorunun cevabına bakınız.

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi