İndir
0 / 0

Cenaze namazının mescidin (câminin) içinde kılınmasının hükmü

Soru: 106423

Mescidin içinde cenaze namazı kılmak câiz midir?

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Sünnetolan; cenaze namazının, mescidin dışında, cenazenamazı için tahsis edilen yerde kılınmasıdır.

NitekimEbu Hureyre’den -Allah ondan râzı olsun- sâbit olduğuna göre oşöyle demiştir:

أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُعَلَيْهِ وَسَلَّمَ نَعَى النَّجَاشِيَّ فِي الْيَوْمِ الَّذِي مَاتَ فِيهِ خَرَجَ إِلَى الْمُصَلَّىفَصَفَّ بِهِمْ وَكَبَّرَ أَرْبَعًا. [رواه البخاري ]

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-, Necâşî’ninvefatını öldüğü günde haber verdi. Ashâbıyla musallâyagitti, orada saf tutup dört tekbir getirerek namazkıldırdı.” (Buhârî, hadis no: 1245)

Fakat cenaze namazı mescitte kılınırsa,bunda bir sakınca yoktur.

Bunun delili şu hadistir:

أَنَّعَائِشَةَ رَضِيَ اللهُ عَنْهَاأَمَرَتْ أَنْ يَمُرَّ بِجَنَازَةِ سَعْدِ بْنِ أَبِي وَقَّاصٍ فِي الْمَسْجِدِ فَتُصَلِّيَ عَلَيْهِفَأَنْكَرَ النَّاسُ ذَلِكَ عَلَيْهَا فَقَالَتْ: مَا أَسْرَعَ مَا نَسِيَالنَّاسُ! مَا صَلَّى رَسُولُ اللهُ صَلَّى اللَّهُعَلَيْهِ وَسَلَّمَ عَلَى سُهَيْلِ بْنِ الْبَيْضَاءِ إِلَّا فِي الْمَسْجِدِ. [ رواه مسلم ]

“Âişe -Allah ondan râzı olsun- (kendisinin de cenazenamazını kılmak iste­diğinibildirmek için) Sa’d b.Ebî Vakkas’ıncena­zesinin mescidegetirilmesiniemretti.İnsanlar onun bu davranışını ayıplayıncaÂişe onlara şöyle dedi:

-Şu insanlarbilmedikleri bir şeyi ayıplama hususunda ne deacele ederler. (Bircenazenin mescitten geçirilmesi hususunda bizi ayıplamışlar.)Oysa Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Süheyl b. Beydâ’nıncenaze namazını mescidin içinden başka bir yerdekılmadı.” (Müslim; hadis no: 973)

İbn-iKudâme -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyle demiştir:

“Mescidikirletmesinden endişe edilmiyorsa, cenaze namazının mescitte kılınmasındabir sakınca yoktur. Şâfiî, İshak, Ebu Sevr ve Davud böyledemişlerdir.” (el-Muğnî, c: 2, s: 186)

Değerliâlim Muhammed b. Salih el-Useymîn’e -Allah ona rahmet etsin-:

“Cenazenamazının mescitte kılınmasının hükmü konusundadoğru olan görüş nedir?” diye sorulmuş, bunun üzerineo şöyle cevap vermiştir:

“Doğruolan görüşe göre ölünün cenaze namazının mescittekılınmasında bir sakınca yoktur. Çünkü Nebi-sallallahu aleyhi ve sellem- Süheyl b. Beydâ’nın cenazenamazını mescitte kıldırmıştır.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi