İndir
0 / 0

Umrenin tavafını, Hicr’in içinden yapan kimse

Soru: 106544

Bir kadın ile kocası umre yaptıklarında tavafın yedinci şavtında Kâbe ile Hicr’in arasına girerek yedinci şavtı yaptıktan sonra beldelerine döndüler.

Bu durumda hüküm nedir?

Hamd, yalnızcaAllah’adır.

“İnsanın,Kâbe ile Hicr’in arasına girerek yapmış olduğu tavaf,noksan tavaftır. Çünkü Hicr ile birlikte Kâbe’nintamamını tavaf etmek gerekir.

NitekimAllah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

ثُمَّ لْيَقْضُوا تَفَثَهُمْوَلْيُوفُوا نُذُورَهُمْ وَلْيَطَّوَّفُوا بِالْبَيْتِ الْعَتِيقِ [ سورة الحجالآية: 29 ]

“Sonra kirlerini gidersinler,adaklarını yerine getirsinler ve o Beyt-i Atik’i (Eski Ev’i/Kâbe’yi) tavaf etsinler.” (HacSûresi: 29)

Tavafnoksan olunca, bu iş, Allah Teâlâ ve elçisi Muhammed -sallallahu aleyhi vesellem-‘in emri üzere olmamış olur.

OysaRasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöylebuyurmuştur:

مَنْ عَمِلَ عَمَلاً لَيْسَ عَلَيْهِ أَمْرُنَا فَهُوَ رَدٌّ. [ رواه مسلم ]

“Kim,işimiz (dînimiz) üzere olmayan bir işişlerse, o işlediği şey reddolunmuştur (yanikendisine iâde olunur).”(Müslim, hadis no:1718)

Böyleliklebu iki şahsın -karı ile kocanın- yapmışoldukları tavaf, geçerli sayılmaz. Dolayısıyla şimdihemen ihram elbisesi giymeleri ve Mekke’ye gidip umre niyetiyle tavaf etmeleri,(Safâ ve Merve arasında) sa’y yapmaları ve saçlarını kısaltmalarıveyahut da erkeğin saçını kökünden kazıtmak sûretiyletıraş olması, kadının da saçlarının ucundanbir parmak boğumu miktarı kısaltması gerekir. Böyleyapmakla ihramdan çıkmış olurlar. İşte her ikisininyapması gereken şey budur.

Bilmedikleriiçin işlemiş oldukları sakıncalı durumdan dolayıonlara bir günah yoktur, fidye vermeleri de gerekmez.

ÇünküAllah Teâlâ bu konuda şöyle buyurmuştur:

… رَبَّنَا لَا تُؤَاخِذْنَا إِنْ نَسِينَا أَوْأَخْطَأْنَا… [ سورةالبقرةمن الآية: 286 ]

“EyRabbimiz! Unutur ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma!..” (Bakara Sûresi:286)

Nebi-sallallahu aleyhi ve sellem-‘in haber verdiğine göre AllahTeâlâ(bu söz üzerine)şöyle buyurmuştur:

“Nitekimöyle yaptım (sorumlu tutmadım).”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi