İndir
0 / 0

Kudüm tavafının sa’yından sonra bilmeyerek saçlarını kısaltan Kıran hacısı

Soru: 106545

Bir adam, Kıran haccına niyet etti. Kudüm tavafı ile sa’yını yaptıktan sonra insanların saçlarını kısalttıklarını görünce kendisi de saçlarını kısalttı. Fakat haccını tamamlayıncaya kadar ihramlı kaldı.

Hamd, yalnızca Allah’adır.

Hac
menâsikini edâ etmeyi size nasip buyurmasını Allah Teâlâ’dan niyaz
ederiz. Yine, salih amellerinizi kabul etmesini Allah Teâlâ’dan niyaz ederiz.

Birincisi:

“Kendisine
bir şey gerekmez. Kıran haccını edâ etmek için ihrama giren, ardından tavaf ve
sa’yı yaptıktan sonra insanların saçlarını kısalttıklarını görünce kendisi de
saçlarını kısaltan bu adam ihramdan çıkma niyetiyle kısaltmayıp ihramda kalmış
olduğundan dolayı kendisine bir şey gerekmez. Çünkü bu kimse, en fazla bilmeden
saçlarını kısaltarak ihramın yasaklarından birisini bilmeyerek işlemiş
demektir.Bir insan, ihramın yasaklarını unutarak veya bilmeyerek veyahut da
zorlandığı için işlediği zaman kendisine bir şey gerekmez.”

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi