İndir
0 / 0

Arafat gününde Rahmet dağına çıkmanın ve üzerinde namaz kılmanın hükmü nedir?

Soru: 109290

Arafat gününde Rahmet dağına çıkmanın ve üzerinde namaz kılmanın belirli bir sevabı var mıdır?

Hamd,yalnızca Allah’adır.

“İnsanlararasında ‘Rahmet Dağı’ adıyla tanınan Arafatdağına çıkmayı teşvik ettiğine dâir Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-‘den hiçbir şey gelmemiştir. Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-‘in haccı edâ ederken bu dağaçıkmak ve orayı mesken edinmek, onun sünnetinden olmamıştır.

Nitekim Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- hac hakkında şöylebuyurmuştur:

لِتَأْخُذُوا عَنِّي مَنَاسِكَكُمْ. [رواه مسلم]

“Hac ile ilgili menâsikinizi (ibâdetinizi) benden alın (öğrenin).”(Müslim; hadis no: 1218)

Râşidhalifeler, diğer sahâbe ve onlara tâbi olanlar da bu yol üzere gitmişlerdir.Onlar, Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-‘i örnek edinerekhaclarını edâ ederlerken bu dağa tırmanmazlar ve orayımesken edinmezlerdi. Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-‘den sâbit olan olay,O, büyük kayalıkların yanında durmuş ve şöyledemiştir:

“Ben,işte burada vakfeye durdum ve Arafat’ın her tarafı vakfeyeridir. Vakfe için Urane vâdisinde durmayın.”

Bununiçindir ki İmam Nevevî, Şeyhulislâm İbn-i Teymiyye veSıddık hasan Han -Allah onlara rahmet etsin- gibi birçok âlimşöyle demiştir:

‘Hacdaibâdet amacıyla bu dağa çıkmak, bid’attır.’

Nitekim Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- bu konuda şöyle buyurmuştur:

مَنْ عَمِلَ عَمَلاً لَيْسَ عَلَيْهِ أَمْرُنَا فَهُوَ رَدٌّ. [ رواه مسلم ]

“Her kimişimiz (dînimiz) üzere olmayan bir iş işlerse, oişlediği şey reddolunmuştur (bâtıldır ve onaitibar edilmez).” (Müslim; hadis no:1718)

Arafat vakfesinde nâfile namaz kılmak, Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem-‘in sünnetinden değildir. Aksine Peygamber-sallallahu aleyhi ve sellem- Nemire mescidinde öğle ve ikindinamazlarını birleştirerek ikişer rekat kılmaklayetinmiştir. Arafat günü bu dağa çıkan insanların üzerindenâfile veya farz namaz kılmaları için bir yeri namazgâh daedinmemiştir. Aksine Peygamber -sallallahu aleyhi ve sellem-öğle ve ikindi namazlarını kıldıktan sonragüneş batıncaya kadar Allah’ı zikirler, tesbih, tehlil, tahmîd,tekbir, telbiye ve Rabbine yalvarmak ve teslim olmuş bir halde O’nayakarmakla meşgul olmuştur.

Bu sebeple bu dağa çıkanın,dağın üzerinde bir mescit veya namazgâh edinmesi, câhillerin ihdasettiği bid’atlardandır.

Başarı,yalnızca Allah Teâlâ’dandır.

Allah Teâlâ PeygamberimizMuhammed’e, âile halkına ve ashâbına salât ve selâm eylesin.” (İlmîAraştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi)

İbrahim b. MuhammedÂl-i eş-Şeyh (başkan). Abdurezzak Afîfî (üye). Abdullah b.Ğudeyyân (üye). Abdullah b. Munî (üye).

(İlmîAraştırmalar ve Fetvâ Dâimî Komitesi Fetvâları; c: 11, s: 206-208)

Değerli âlim Muhammed b.Sâlih el-Useymîn de -Allah ona rahmet etsin- bu konuda şöyledemiştir:

“Arafat dağınaçıkmak, dînen meşrû kılınan şeylerdendeğildir.Aksine bu davranış, insanın bid’at olan biribâdeti edinmesidir.İnsanın bunun ibâdet olduğuna inanmasıve ibâdet olduğu için bununla amel etmesi, câiz değildir. Hayırlıamelleri işlemekte insanların en gayretlisi, elçilik görevini eniyi şekilde tebliğ eden, insanlar içerisinde Allah’ın dînini eniyi bilen kimse olan Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-Arafatdağına çıkmamış, hiç kimseye çıkmasınıemretmemiş ve bildiğim kadarıyla hiç kimsenin deçıkmasına onay vermemiştir.

Buna göre bu dağaçıkmak, meşrû değildir.Aksine Rasûlullah -sallallahu aleyhi vesellem-, doğu tarafından, Arafat dağınınarkasında durmuş ve şöyle demiştir:

“Ben,işte burada vakfeye durdum ve Arafat’ın her tarafı vakfeyeridir.”

Rasûlullah-sallallahu aleyhi ve sellem-, bununla sanki her insanın yerinde vakfeyedurmasını ve kendisinin durduğu bu yerde izdihamçıkarmamasını işâret etmek istemiştir.” (Mecmû’u Fetâvâ İbn-i Useymîn; c: 23, s:32)

Kaynak

İslam Soru-Cevap Sitesi